PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Wścieklizna zagraża kolejnym powiatom. Tam musisz uważać

Wścieklizna zagraża kolejnym powiatom. Tam musisz uważać

Autor: Tomasz Racki 2022-05-10 11:35:00
Wścieklizna

Wścieklizna nie odpuszcza. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł rozszerzył o kolejne dwa powiaty: węgrowski i miński, obszar zagrożony chorobą.

W tym roku na terenie Mazowsza wykryto już 23 przypadki wścieklizny u zwierząt wolnożyjących. "W związku z rosnącą liczbą kolejnych przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt wolnożyjących na terenie województwa mazowieckiego, wojewoda mazowiecki rozporządzeniem z 6 maja br. rozszerzył obszar zagrożony wścieklizną o cały teren powiatu węgrowskiego i mińskiego" – poinformował wojewoda mazowiecki.

Wścieklizna szaleje na Mazowszu 

Obszar zagrożony obejmuje teren 3 miast: Warszawy, Radomia i Płocka oraz powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego.
W tym roku na terenie województwa mazowieckiego wykryto 23 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących.

Przestrzegaj tych zasad, inaczej będzie mandat

Mieszkańcy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Wścieklizna wyklucza polowania i pokazy psów

Na terenie zagrożonym chorobą jaką jest wścieklizna obowiązuje również zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę.

U zwierząt wścieklizna objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

W 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 110 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. 

Czytaj także: Wścieklizna wciąż groźna. Kolejne przypadki na Mazowszu

PAP/fot. pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Tragiczny wypadek w Zawadce. Ciągnik przygniótł mężczyznę


Autor: Emilia Gromczak

Porozumienie PZŁ i KRIR. Powstanie rozwiązanie dot. szkód łowieckich


Autor: Świat Rolnika

Pijany rolnik stwierdził, że… pojedzie po alkohol ciągnikiem


BULT SMOGOWICZE