PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Wielkopolski podpalacz zboża zatrzymany! Grozi mu do 10 lat więzienia

Wielkopolski podpalacz zboża zatrzymany! Grozi mu do 10 lat więzienia

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-21 11:00:00
podpalacz

37-letni podpalacz, który podłożył ogień na polu zboża w pobliżu miejscowości Karolew (woj. wielkopolskie) został zatrzymany.

Do 10 lat więzienia grozi 37-letnimu mieszkańcowi powiatu gostyńskiego (Wielkopolskie), który we wtorek podpalił zboże na polu w pobliżu miejscowości Karolew. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania – przekazała w środę policja.

Podpalacz zatrzymany

Zastępca oficera prasowego gostyńskiej policji sierż. szt. Marek Balczyński powiedział, że we wtorek po godz. 12 służby otrzymały informację o pożarze pól w miejscowości Karolew. W akcji gaszenia, płonącego na obszarze 6,8 ha, zboża na pniu (jeszcze nieskoszonego i niezebranego) wzięło udział łącznie 32 strażaków. Jak podkreślił policjant, pożar rozprzestrzeniał się w pobliżu lasu, zabudowań gospodarczych i domów. "Na szczęście udało się opanować ogień" – zaznaczył. Według szacunków, w wyniku pożaru pięciu rolników straciło łącznie ponad 46 tys. zł.

Balczyński wskazał, że w środę funkcjonariusze policji zatrzymali sprawcę podpalenia pól. "To 37-latek z powiatu gostyńskiego. Mężczyzna przyznał się do winy. W swoich wyjaśnieniach oświadczył, że podpalił zapalniczką zboże na pniu, a potem oddalał się z miejsca, obserwując rozprzestrzenianie się ognia" – opisał policjant.

"Mężczyzna był trzeźwy, w żaden sposób nie umiał wytłumaczyć swojego zachowania" – przyznał Balczyński. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut dotyczący stworzenia pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach. Podejrzany był znany lokalnym funkcjonariuszom z wcześniejszych, drobnych wykroczeń, ale nie był nigdy karany sądownie za przestępstwa.

Śledczy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie 37-latka. Grozi mu kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

podpalacz

Czytaj też: Podpalacz w Portugali i Hiszpanii. Spłonęło 6 tys. hektarów lasów

PAP/fot. gostyn.policja.gov.pl/fot. pixabay