PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / W 2022 będzie można wykorzystać ugory do produkcji żywności i pasz

W 2022 będzie można wykorzystać ugory do produkcji żywności i pasz

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-19 14:00:00
ugory

Na wniosek KRIR w 2022 r. ugory można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Na ugorach objętych odstępstwem będzie można stosować środki ochrony roślin.

Polski resort rolnictwa zabiegał na forum UE o wprowadzenie  rozwiązania, które umożliwiłoby zwiększenie potencjału unijnej produkcji rolnej w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Na wniosek m.in. Polski KE wydała decyzję, która umożliwia skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia.

UE musi uzyskać suwerenność żywnościową 

Resort rolnictwa odpowiedział na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 1. marca 2022 r., do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wystąpienie do Komisji Europejskiej z wnioskiem o umożliwienie przeznaczenia powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie, wykorzystywanych na obszary i obiekty nieprodukcyjne (włączając w to ugory), pod uprawę roślin przeznaczonych na biomasę. W odpowiedzi MRiRW zwróciło uwagę, że że w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, który skutkuje m.in. przerwaniem części  dotychczasowych łańcuchów dostaw, należy  podejmować działania, mające na celu uniezależnienie się Unii Europejskiej od importu i zapewnienie jej suwerenności żywnościowej. Ponadto musi się to przełożyć także na podejście do Wspólnej Polityki Rolnej.

ugory 2022

Ugory będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz

Polska aktywnie uczestniczy na forum UE w sprawie ograniczenie niektórych wymogów obowiązkowych w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-27, m.in. w ramach warunkowości, które mogą prowadzić do ograniczenia produkcji. MRiRW zabiegało, aby już w obecnej perspektywie wprowadzić rozwiązania, które umożliwiłoby zwiększenie potencjału unijnej produkcji rolnej w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska w dniu 23.03.2022 wydała decyzję, która umożliwia skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia. Ugory będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Decyzja umożliwi uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie prowadzona produkcja, tj. wypas, zbiór, czy uprawa. Na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.

Czytaj też: Ziemia z budów – czy rolnicy mogą ją wykorzystać na potrzeby własne?

krir.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski

Wandale podpalili ciągnik. Olej zanieczyścił pobliskie pole


Autor: Sebastian Wroniewski

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Kosztował prawie pół miliona


Autor: Sebastian Wroniewski

Tragiczny wypadek w Zawadce. Ciągnik przygniótł mężczyznę


BULT SMOGOWICZE