PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Ukraiński rolnik zginął na polu. Wjechał ciągnikiem na minę

Ukraiński rolnik zginął na polu. Wjechał ciągnikiem na minę

Autor: Jacek Podgórski 2022-07-26 08:37:00
ukraiński rolnik

Ukraiński rolnik zginął po tym jak prowadzony przez niego traktor wjechał na minę. Rosjanie zaminowali tysiące hektarów pól na okupowanym terytorium. 

Traktorzysta zginął w niedzielę po wjechaniu na ładunek wybuchowy pod Charkowem na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały służby ratunkowe tego regionu. 

Ukraiński rolnik zginął podczas pracy

Jak czytamy w komunikacie, pod Charkowem podczas prac polowych po najechaniu na nieznany ładunek wybuchowy eksplodował traktor. W wyniku wybuchu traktorzysta zginął na miejscu, a pojazd spłonął. (https://t.me/DSNS_Kharkiv/2405). Służby podkreślają, że część pól, lasów i innych terenów pozostaje nieskontrolowana pod względem bezpieczeństwa z uwagi na trwające działania zbrojne. Zaapelowano do rolników o czujność. 

Walka z rosyjskimi minami

Formuła jest już stabilna – jeden dzień wojny to miesiąc rozminowania. Według niej najbardziej optymistyczne prognozy przewidują 5-7 lat na całkowite oczyszczenie ukraińskiej ziemi z materiałów wybuchowych pozostawionych przez rosyjskich okupantów. Po wysiedleniu saperzy od razu przystąpili do pracy, ale w pierwszej kolejności znalazły się lokale mieszkalne, różne obiekty handlowe i drogi. Pola rolników nie należą do grupy zadań priorytetowych do rozminowania. Jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę ukraiński rolnik w obwodach Donieckim i Ługańskim czekał w kolejce, aby rozminować swoje pola, gdzie działania wojenne zakończyły się w 2015 roku.

Ci, którzy nie mogli się doczekać, wydawali własne pieniądze na opłacenie prywatnych firm świadczących usługi rozminowania. Wtedy kosztował pół miliona hrywien za sto hektarów. Dziś zajęci są także prywatni saperzy. Dlatego rolnicy, aby nie przegapić siewu, muszą sami sprawdzać pola. Często robi to dron. Ale to nie daje 100% wyniku, ponieważ mina może zostać wciągnięta w ziemię po deszczu, albo może być dobrze zamaskowana, albo po prostu tego nie zauważysz.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na dużą skalę rozbrojono prawie 114 000 urządzeń wybuchowych, w tym 2000 bomb lotniczych. Jednostki pirotechniczne SES przechwytują dziennie średnio od 2000 do 5000 urządzeń wybuchowych (GNP). W samym tylko obwodzie kijowskim saperzy zebrali 10 000 różnych rodzajów PNB. Wśród znalezisk są muszle zakazane przez Konwencję Genewską. Ukraińscy rolnicy są narażeni na śmierć.

ukraiński rolnik

Czytaj także: Ukraińscy rolnicy próbują rozwiązać problem rozminowywania pól

PAP/fot. Telegram