O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Szarańcza atakuje Hiszpanię. Największa plaga od kilkudziesięciu lat

Szarańcza

Hiszpańscy rolnicy nie pamiętają większej plagi. Szarańcza rozpanoszyła się na południowym zachodzie kraju, pustosząc tamtejsze uprawy.

Od kilku dni plaga szarańczy spędza sen z powiek rolnikom z położonego przy granicy z Portugalią hiszpańskiego regionu Estremadury, na południowym zachodzie kraju. Żarłoczne owady zniszczyły już liczne hektary upraw rolnych, a to jeszcze nie koniec. 

Plagi można było uniknąć

Cytujące w poniedziałek lokalnych rolników, media zauważają, że nawet najstarsi gospodarze z regionu nie pamiętają większych spustoszeń spowodowanych przez owady w tej części Hiszpanii. Portal Voz Populi odnotowuje, że szarańcza widoczna jest zarówno na polach i drogach, jak również na terenie gospodarstw rolnych. Na jednym z filmów widać, jak żarłoczne owady obsiadują nawet stada owiec.

Wydawany w regionie Estremadury dziennik “Hoy” zauważa tymczasem, że oskarżane o bierność w walce z szarańczą władze wspólnoty autonomicznej już w maju zalecały, obawiając się plagi, używanie środków ochrony roślin. Te tymczasem nie są stosowane przez coraz powszechniejszych w Estremadurze plantatorów upraw ekologicznych, co sprawia, że chmary tych owadów szybko zajmują nowe tereny.

Szarańcza

Nie tylko szarańcza prześladuje Hiszpanów

Gazeta odnotowała, że szarańcza nie jest jedynym owadem spędzającym sen z powiek rolnikom z południowo–wschodniej Hiszpanii. Towarzyszy jej osa azjatycka. Tylko w maju bieżącego roku służby obrony cywilnej zlikwidowały 136 gniazd tego agresywnego i groźnego dla człowieka zwierzęcia, które przed 2016 rokiem nie występowało w Estremadurze. Osa ta zagraża nie tylko ludziom, u których może spowodować reakcję anafilaktyczną, doprowadzając tym samym nawet do śmierci. Jej głównym pożywieniem są pszczoły, co uczyniło z niej prawdziwą udrękę dla hiszpańskich pszczelarzy. Zniszczone ula jeszcze długo pozostaną niezasiedlone.  

Czytaj również:Susza we Francji. Władze wprowadziły ograniczenia w zużyciu wody

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023