PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Susza na Węgrzech rekordowa. Najgorzej od ponad 100 lat

Susza na Węgrzech rekordowa. Najgorzej od ponad 100 lat

Autor: Tomasz Racki 2022-08-10 11:48:00
susza

Węgry doświadczyły najsuchszych siedmiu miesięcy od 1901 roku, a opady spadły już niemal do poziomu połowy średnich wartości. Susza jest dramatyczna.

Poinformował o tym Krajowa Dyrekcja Generalna ds. Wód, cytowana przez agencję MTI.

Po tym, kiedy w 2021 r. opady osiągnęły poziom poniżej średniej, w pierwszych siedmiu miesiącach br. już w 10 z 12 wodnych jednostkach administracyjnych ogłoszono ostrzeżenie o suszy. Rezerwy wody póki co są wystarczające, ale mogą być problemy z zaspokojeniem niezaplanowanych wcześniej potrzeb – donosi Dyrekcja.

Susza na Węgrzech nie odpuszcza

Od 13 czerwca około 40 mln m sześc. wody zostało skierowanych z Dunaju do jego odgałęzienia Rackeve (Soroksar) dla celów irygacyjnych i hodowli ryb w regionie.

We wtorek rano średni poziom wody w Balatonie, położonym w zachodnich Węgrzech największym jeziorze Europy Środkowej, wyniósł 78 cm. Przewiduje się, że do 1 września spadnie do 75 cm.

Z kolei poziom wody w jeziorze Velence, trzecim co do wielkości naturalnym jeziorze na Węgrzech, położonym kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Budapesztu, wyniósł 58 cm. W związku z tym zainstalowano specjalne urządzenia do cyrkulacji wody, aby zapewnić wystarczający poziom tlenu dla ryb.

susza

Czytaj także: Susza nie daje za wygraną. Straszyć czy edukować?

PAP/fot. pixabay