PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Siewnik zmasakrował młodego rolnika. Tylko sprawdzał ziarno…

Siewnik zmasakrował młodego rolnika. Tylko sprawdzał ziarno…

Autor: Tomasz Racki 2022-04-21 10:34:00
siewnik

Siewnik wciągnął rękę nierozważnego rolnika, który chciał sprawdzić poziom ziarna w maszynie. Podobne wypadki zdarzają się w gospodarstwach nieustannie.

„Do groźnego wypadku podczas wysiewu zboża doszło w gminie Janowiec. 26 letni mężczyzna doznał poważnych obrażeń ciała po tym, jak mechanizm pobierający ziarno wciągnął mu rękę gdy sprawdzał ilość ziarna w siewniku. Poszkodowany został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Apelujemy o ostrożność” – pisze puławska policja w komunikacie. 

Siewnik plus nieuwaga, czyli wypadek

„Do zdarzenia doszło wczoraj późnym popołudniem. 26 latek z gminy Janowiec wraz z ojcem wykonywali prace polowe polegające na wysiewie zboża. Podczas gdy ojciec kierował ciągnikiem, syn znajdował się na siewniku, gdzie m.in kontrolował ilość ziarna w zbiorniku. W pewnym momencie, chcąc sprawdzić, ile ziarna zawiera siewnik, 26 latek włożył do niego rękę. Wówczas mechanizm pobierający ziarno wkręcił mu rękę, powodując liczne obrażenia. Na miejsce natychmiast wezwano pomoc medyczną. Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, poszkodowany mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Lublinie. Jego ojciec, kierowca ciągnika był trzeźwy” – relacjonują policjanci. 

Bezpieczeństwo w gospodarstwie kluczowe

Apelujemy o szczególną ostrożność podczas prac polowych i gospodarskich. Wiosna na wsi to okres szczególnie niebezpieczny. Wzmożone prace polowe, pośpiech, zmęczenie powodują, że o wypadek nietrudno. Zdarzenia te, często tragiczne, dotyczą nie tylko osób dorosłych, pracujących w gospodarstwie rolnym. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które pomagają rodzicom bądź też znajdują się na terenie gospodarstwa.

Ważnym działaniem, które ogranicza wypadki w gospodarstwie rolnym jest motywacja rolników do wymiany narzędzie i maszyn na te bardziej nowoczesne i bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Powinno się również przeprowadzać regularne przeglądy techniczne maszyn takich jak siewnik i brać udział w różnego rodzaju szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa. 

Niestety statystyki wypadkowe jednoznacznie wskazują, że większość wypadków ma miejsce w mniejszych gospodarstwach wśród rolników o niskich dochodach, którzy nie mają środków na modernizację swojego gospodarstwa, co w efekcie prowadzi do złego stanu technicznego budynków i maszyn. Większe gospodarstwa i rolnicze grupy producenckie mogą sobie pozwolić na regularną modernizację i inwestycję w nowy sprzęt, co przekłada się na dużo bezpieczniejszą pracę.

Czytaj także: Rolnik wciągnięty przez rozrzutnik. Sceny jak na polu z horroru

Policja/fot. pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Tragiczny wypadek w Zawadce. Ciągnik przygniótł mężczyznę


Autor: Emilia Gromczak

Porozumienie PZŁ i KRIR. Powstanie rozwiązanie dot. szkód łowieckich


Autor: Świat Rolnika

Pijany rolnik stwierdził, że… pojedzie po alkohol ciągnikiem


BULT SMOGOWICZE