PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Sianokosy zawładnęły krakowskimi Błoniami

Sianokosy zawładnęły krakowskimi Błoniami

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-30 12:05:00
sianokosy

Na największej w Polsce łące zlokalizowanej w centrum miasta, czyli na Błoniach w Krakowie, rozpoczęły się sianokosy. Zebrana trwa posłuży rolnictwu.

Rolnik, z którym Zarząd Zieleni Miejskiej podpisał umowę, ścina wysoką trawę, potem wysuszoną zbierze i wykorzysta do celów rolniczych. W poprzednich latach to Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) zajmował się sianokosem na Błoniach, apelował również do rolników, że mogą odebrać siano. Było to jednak angażujące i czasochłonne, dlatego w tym roku jednostka miejska podpisała umowę z rolnikiem, zameldowanym w Krakowie.

Sianokosy z pożytkiem

"To bezpłatna umowa. Rolnik na własny koszt wykonuje wszystkie prace. Kosi, zbiera pokos. Jest odpowiedzialny za cały proces" – powiedziała Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Traktor do koszenia trawy wyjechał na Błonia we wtorek. Jeśli pogoda dopisze, to w kolejnych dniach pokos zostanie uformowany w bele. Później siano zostanie wykorzystane do celów rolniczych.

Po wykonanych pracach przy tak wysokiej trawie chwilowo pojawi się rżysko, a trawa nie będzie soczyście zielona. Jednak – zdanie ZZM – prognozowane na weekend intensywne opady deszczu powinny pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie i szybkie odrodzenie się murawy krakowskich Błoń.

Z koszenia wyłączona jest kwatera pyłochwytna, która wyznaczana jest na Błoniach każdego roku.

sianokosy

Czytaj także: Myśliwi w porozumieniu z rolnikami chcą ratować zwierzęta

PAP/fot. wikimedia