PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Rynek nawozów bez większych zmian w kolejnych miesiącach

Rynek nawozów bez większych zmian w kolejnych miesiącach

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-19 15:30:00
rynek nawozów

Rynek nawozów według USDA nie ulegnie diametralnej zmianie w 2022 r. i później. Ceny będą utrzymywać się na wysokim poziomie.

Zdaniem Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) światowe ceny nawozów mogą pozostać wysokie w 2022 r. i w późniejszych miesiącach. Perspektywy na 2023 r. nie są dobre. Wojna rosyjsko-ukraińska trwa, a podaż nawozów pozostaje ograniczona, wysokie ceny prawdopodobnie będą miały głębszy wpływ na decyzje dotyczące sadzenia w 2023 roku.

Wzrost cen gazu zmniejszył produkcję amoniaku

Gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego w połowie 2021 r. spowodował zmniejszenie produkcji amoniaku, który jest kluczowym wkładem w produkcję nawozów azotowych. Z kolei w Chinach doszło do zmniejszenia produkcji nawozów przez wzgląd na wzrost cen węgla, który doprowadził do racjonowania zużycia energii elektrycznej. Ze względu na taki obrót sytuacji Chiny nałożyły kontyngenty na eksport nawozów, zwłaszcza fosforanów. Zawieszenie przez Chiny eksportu nawozów znacząco zmniejszyło globalną podaż. 

Rynek nawozów ucierpiał również przez problemy logistyczne związane z COVID-19. Chodzi o ograniczenia eksportowe wprowadzone przez Rosję i Chiny oraz międzynarodowe sankcje nałożone na Białoruś i Rosję z powodu agresji na Ukrainę. W odpowiedzi na to Rosja nałożyła ograniczenia na eksport azotu i złożonych nawozów azotowych. Ekspansja nawozów azotowych o 231 tys. ton do 5,7 mln ton, a nawozów złożonych lub wieloskładnikowych zawierających azot o 466 tys. ton do 5,6 mln ton. 

rynek nawozów 2023

Rynek nawozów w perspektywach

Rynek nawozów może być w niedalekiej przyszłości w gorszej sytuacji. Perspektywy USDA na 2023 r. nie są pozytywne. Podaż nawozów pozostaje ograniczona, wysokie ceny prawdopodobnie będą miały głębszy wpływ na decyzje dotyczące sadzenia w 2023 roku. Do tego wojna na Ukrainie wciąż trwa.  Rosja pierwotnie nałożyła ograniczenia na eksport nawozów azotowych, fosforanowych i potasowych do czerwca 2022 roku, skutecznie usuwając prawie 15% globalnej podaży. Niepewność dotycząca dostaw nawozów z Rosji prawdopodobnie spowoduje, że ceny pozostają podwyższone do końca wojny rosyjsko-ukraińskiej, ponieważ zwiększenie produkcji nawozów zajmuje średnio od trzech do pięciu lat, jeśli dostępne są niezbędne rezerwy. Jednak w kilku krajach rezerwy fosforanów i potasu są ograniczone.

Sprawdź: Ceny nawozów nie spadną. Kiedy skończy się gehenna rolników?

ewgt.com.pl/fot.pixabay.com