PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Rolnik wciągnięty przez rozrzutnik. Sceny jak na polu z horroru

Rolnik wciągnięty przez rozrzutnik. Sceny jak na polu z horroru

Autor: Tomasz Racki 2022-03-03 11:11:00
Rolnik wciągnięty przez rozrzutnik

Rolnik z powiatu bialskiego został wciągnięty przez rozrzutnik. Na miejscu zjawiły się służby ratunkowe. Pomocy poszkodowanemu udzielała także rodzina. 

Początek marca to czas, w którym rolnicy przygotowują się rozpoczęcia intensywnego sezonu polowego. Tak było i tym razem, kiedy to rolnik z miejscowości Piszczac porządkował ziemię, przez nieuwagę, został wciągnięty przez rozrzutnik. 

Rolnik uratowany

Dzięki szybkiej interwencji rodziny oraz służb medycznych i policji mężczyznę udało się uwolnić. Został on przetransportowany do szpitala, a dziś jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. 

Policja niejednokrotnie apelowała do rolników o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas prac polowych i innych czynności wykonywanych w gospodarstwach rolnych. Choć liczba wypadków rolniczych w Polsce w ostatnich latach systematycznie spada, to wciąż pozbawiają one życia i zdrowia wielu ludzi – w tym dzieci. Podobne wypadki, wyglądające dramatycznie i niosące fatalne konsekwencje, zdarzają się regularnie. 

Jak ograniczyć ryzyko wypadku rolniczego?

Ważnym działaniem, które ogranicza wypadki w gospodarstwie rolnym jest motywacja rolników do wymiany narzędzie i maszyn na te bardziej nowoczesne i bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Powinno się również przeprowadzać regularne przeglądy techniczne maszyn i brać udział w różnego rodzaju szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa. Niestety statystyki wypadkowe jednoznacznie wskazują, że większość wypadków ma miejsce w mniejszych gospodarstwach wśród rolników o niskich dochodach, którzy nie mają środków na modernizację swojego gospodarstwa, co w efekcie prowadzi do złego stanu technicznego budynków i maszyn. Większe gospodarstwa i rolnicze grupy producenckie mogą sobie pozwolić na regularną modernizację i inwestycję w nowy sprzęt, co przekłada się na dużo bezpieczniejszą pracę.

Wypadki w gospodarstwie rolnym – środki ochrony indywidualnej

Praca w rolnictwie wymaga stosowania odpowiedniej ochronnej odzieży, która znacznie zmniejsza wypadki w gospodarstwie rolnym. Należy pamiętać, że w przypadku stosowania środków ochrony roślin powinno się używać dodatkowej ochrony indywidualnej – ochrona nóg i rąk, sprzęt ochrony układu oddechowego, ochrona twarzy i oczu. Natomiast do pracy związanej z cięciem drewna powinno się używać odpowiedniego obuwia z metalowymi lub kompozytowymi podnośnikami, które wzmacniają obszar palców stopy i posiadają antyelektrostatyczne podeszwy. Rolnik może być bezpieczny, gdy przykłada do pracy należytą uwagę. 

Czytaj także: Wypadki w gospodarstwie rolnym – jak im zapobiegać w rolnictwie indywidualnym?

Policja/fot. Policja/pixabay


Służby apelują o bezpieczeństwo nad wodą. W weekend utonęło 11 osób

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-27 18:00:00

NSZZ RI „Solidarność” apeluje o fundusz gwarancyjny dla rolników

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-27 17:00:00

Mężczyzna dosłownie zatłukł matkę młotkiem. Tragedia na wsi

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 13:12:00

BULT SMOGOWICZE