PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Rolnik przygnieciony kombajnem. Tragiczny wypadek pod Krakowem

Rolnik przygnieciony kombajnem. Tragiczny wypadek pod Krakowem

Autor: Świat Rolnika 2022-08-08 22:00:00
wypadek

Śmiertelny wypadek pod Krakowem zdarzył się w czasie prac na polu. Kombajn przygniótł rolnika. Mężczyzna zginął na miejscu.

Rolnicy w czasie pracy przy żniwach są często ofiarami tragicznych wypadków. W jednym z nich śmierć poniósł 41– letni rolnik. Kombajn, którym kierował, przewrócił się i przygniótł mężczyznę. W starciu z ciężarem ogromnej maszyny, nie miał on żadnych szans. 

Głęboki rów przyczyną tragedii

Tragiczny wypadek miał miejsce w piątek 5 sierpnia we wsi Damice nieopodal Krakowa (woj. małopolskie). Rolnik w godzinach wieczornych pracował w polu przy żniwach. Po 19 kombajn, którym kierował wymknął się spod kontroli i wpadł do sporej głębokości rowu. Przewrócony pojazd przygniótł 41– latka.

Po wydobyciu nieprzytomnego mężczyzny spod maszyny nie wykazywał on żadnych funkcji życiowych i rozpoznano zatrzymanie krążenia. Przybyłe na miejsce służby ratunkowe prowadzili niezwykle długie czynności reanimacyjne. Podjęte działania nie przyniosły jednak oczekiwanych skutków i stwierdzono zgon poszkodowanego.

Okoliczności wypadku wyjaśnia policja wraz z prokuraturą.

Wypadek na Lubelszczyźnie. Kombajn wyrwał rękę rolnikowi

Inny wypadek z udziałem kombajnu miał miejsce niedawno na Lubelszczyźnie. 40– latek z gminy Rejowiec Fabryczny (woj. lubelskie) stracił rękę podczas koszenia pola kombajnem. Mężczyzna był trzeźwy, został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł operację.

"Na polu uprawnym podczas koszenia zboża operator kombajnu zbożowego uległ wypadkowi. Najprawdopodobniej nie wyłączył urządzenia i mógł wtedy podnieść osłonę, gdzie znajdowały się pasy napędowe. Pochylił się do wnętrza maszyny, a to spowodowało wciągnięcie ręki" – powiedziała Czyż.

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krasnymstawie, w sprawie zostaną przesłuchani też świadkowie.

"Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w obchodzeniu się ze sprzętem rolniczym i zanim cokolwiek zrobimy upewnijmy się, czy urządzenie jest bezpieczne i odłączone od napędu. Niestety często się zdarza, że rutyna, pośpiech i zmęczenie powodują to, że tracimy rozsądek" – podsumowała Czyż. Ważna podczas żniw jest także wiedza, jak kombajn wpisuje się w przypisy ruchu drogowego.

Czytaj również:Ciągnik rolniczy wjechał wprost pod nadjeżdżającą lokomotywę

Sadeczanin.info /fot.FB, OSP Krasieniec Stary /fot.FB, OSP Narama–KSRG