PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Produkcja warzyw zagrożona. Wszystko przez utrudniony zakup węgla

Produkcja warzyw zagrożona. Wszystko przez utrudniony zakup węgla

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-13 16:30:00
zakup węgla

Producenci warzyw i roślin ozdobnych mają utrudniony zakup węgla. Może to doprowadzić do załamania produkcji ogrodniczej w Polsce.

Producenci mają poważny problem z dostępem do miału węglowego, który jest wykorzystywany do ogrzewania szklarni lub tunelu foliowego. We znaki daje się również wzrost cen i problem z dostępnością surowca. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do poważnego załamania produkcji ogrodniczej w naszym kraju. 

Problemy przez utrudniony zakup węgla

Producenci warzyw i roślin ozdobnych, którzy dysponują kotłami o mocy poniżej 1 MW, mają utrudniony zakup węgla. Okazuje się, że nie mogą kupić miału węglowego, który jest wykorzystywany do ogrzewania szklarni lub tunelu foliowego. Problemem są też wysokie ceny, a także niedostępność surowca. Czynniki te sprawiają, że branża zaczyna popadać w powazny kryzys, któremu mogą zapobiec natychmiastowe działania ze strony rządu.

Zarząd KRIR zwrócił się 9.06. br. do ministra Kowalczyka z wnioskiem o interwencję, która ma dopuścić producentów warzyw, owoców i roślin ozdobnych spod szklarni i folii oraz przetwórców żywności do kupna węgla z kopalń. KRIR apeluje o szybkie wdrożenie mechanizmów pomocowych, ponieważ pomogą one zachować płynność finansową produkcji polskich warzyw, owoców oraz kwiatów ozdobnych.

zakup węgla branża ogrodnicza

Produkcja ogrodnicza jest zagrożona

Niemożliwy zakup węgla oraz wysokie ceny to czynniki, które znacząco mogą odbić się na polskiej branży ogrodniczej. W najgorszym wypadku może dojść do załamania branży oraz zniszczenia infrastruktury ogrodniczej. KRIR wskazuje, że należy temu zapobiec i wypracować mechanizmy ochronne i działania zaradcze dla produkcji ogrodniczej, np. w formie dotacji do opału stosowanego w działach specjalnych produkcji rolnej. Tylko i wyłącznie szybkie wdrożenie mechanizmów pomocowych pomoże przy planowaniu produkcji i umożliwi utrzymanie płynności finansowej gospodarstw produkujących warzywa oraz kwiaty. 

Aktualnie wzrost kosztów produkcji nie ma odzwierciedlenia w cenach wyprodukowanych warzyw i owoców. Oznacza to, że polscy producenci warzyw, owoców, a także roślin ozdobnych mogą mieć poważne problemy w spłacie zobowiązań. 

Sprawdź: Kradli węgiel z wagonów. Złodzieje węgla z zarzutami

krir.pl/fot.pixabay.com


Gradobicia we Francji. Producenci zgłaszają spore uszkodzenia

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 19:00:00

Drzewo przygniotło 63-latka. Mężczyzna zmarł na miejscu

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 16:30:00

Rosjanie ostrzelali przedsiębiorstwo rolne w Zaporożu. Straty są ogromne

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 16:00:00

BULT SMOGOWICZE