O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Pożary w rolnictwie – tragiczny bilans pierwszej połowy roku

Pożary

Każdego roku w sezonie letnim mają miejsce pożary upraw polowych i sprzętu rolniczego. Okres żniw to również zwiększone ryzyko pożarów w rolnictwie.

Od początku roku odnotowano ponad dwa tysiące pożarów upraw rolnych, łąk, pastwisk i pożarów powstałych podczas zbiorów. Jedna osoba poniosła śmierć, a 49 zostało ranne. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas prowadzonych prac polowych. Wilgotność traw, upraw i ściółki jest bardzo niska, dlatego należy wystrzegać się używania ognia otwartego na polach i w lasach.

Pożary to ogromne straty dla każdego rolnika

Straż pożarna w 2022 roku odnotowała 2199 pożarów upraw rolnych, łąk, pastwisk i pożarów powstałych podczas zbiorów. Zapaliło się 478 maszyn rolniczych, traktorów i środków transportu. Od początku roku pożarom uległo  ponad 1600 stert i stogów, natomiast  rannych zostało 49 osób i niestety 1 osoba poniosła śmierć.

Pożary w rolnictwie to ogromna strata materialna i niematerialna dla każdego rolnika.

Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów o wysokiej wilgotności należy okresowo sprawdzać ich temperaturę. Przypomina również o obowiązkowym wyposażeniu ciągników i kombajnów w sprawne gaśnice.

Pożary

Podczas prac polowych zachowajmy należytą ostrożność

Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas prowadzonych prac polowych, gdzie najczęściej wybuchają pożary. Wilgotność traw, upraw i ściółki jest bardzo niska, dlatego należy wystrzegać się używania ognia otwartego na polach i w lasach.

Jeżeli zauważymy pożar, natychmiast dzwonimy po straż pożarną – numer alarmowy 112 lub 998.

Czytaj też: Pożary w rolnictwie coraz częstsze. Jak się ubezpieczyć?

wir.org.pl/fot.gov

swiatrolnika.info 2023