PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Policja apeluje: Dbajmy o bezpieczeństwo podczas prac polowych 

Policja apeluje: Dbajmy o bezpieczeństwo podczas prac polowych 

Autor: Świat Rolnika 2022-08-07 11:00:00
bezpieczeństwo

W czasie wakacji na drogach obserwujemy wzmożony ruch maszyn rolniczych. Kierujący sprzętem powinni dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy i w czasie prac na polach.

Policja zwraca uwagę, aby pamiętać, że maszyny rolnicze nie mogą być miejscem zabawy dla dzieci. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku niosącego poważne konsekwencje. Ostrożność i zdrowy rozsądek pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom.

Bezpieczeństwo w czasie prac polowych 

Podczas wakacji na naszych drogach możemy zaobserwować wzmożony ruch sprzętu rolniczego. Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy maszyną rolniczą na drogę, upewnijmy się, że jest ona sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działające światła, trójkąt, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. Pamiętajmy również o trzeźwości za kierownicą!

O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Policja apeluje do wszystkich rolników o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas wykonywania prac polowych oraz podczas transportu płodów rolnych z pól. Niedopuszczalne jest przewożenia ludzi na przyczepach załadowanych zbożem, słomą, zaczepach, na dyszlach czy błotnikach. Pamiętajmy przede wszystkim o zakazie przewożenia dzieci ciągnikami rolniczymi oraz obsługiwanie tych ciągników przez osoby niepełnoletnie. Takie zachowanie może skutkować upadkiem, a następnie najechaniem na taką osobę. Warto każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedzić sygnałem dźwiękowym, a wcześniej każdorazowo upewnić się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają bawiące się dzieci.

bezpieczeństwo

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci?

Jeśli dzieci pomagają w pracach polowych, należy zachować szczególną ostrożność – najważniejszy jest stały nadzór i rozsądek. Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi typu pilarki, piły, a także nawozów w miejscach dostępnych dla dzieci. Nie zapominajmy o skutecznym zabezpieczeniu szamb oraz innych zbiorników.

Pamiętajmy! Sprzęty rolnicze to nie jest miejsce do zabawy dla dzieci. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku niosącego poważne konsekwencje zarówno zdrowotne jak i prawne. Odpowiednio zaplanujmy wykonywanie prac polowych, rozsądek oraz poważne podejście do zasad bezpieczeństwa pozwoli na uniknięcie wypadków. Zróbmy wszystko, aby wykonywanie takich prac było bezpieczne dla nas oraz naszych dzieci.

Czytaj też: Wypadek za wypadkiem; kolejna ofiara braku zachowania ostrożności
 

lubelska.policja.gov.pl/fot.pixabay