PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Pocisk moździerzowy został znaleziony podczas prac polowych

Pocisk moździerzowy został znaleziony podczas prac polowych

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-12 10:30:00
Pocisk moździerzowy

Pocisk moździerzowy został odnaleziony podczas prac polowych przez mieszkańca gminy Józefów nad Wisłą. Rolnik niezwłocznie poinformował policję o znalezisku.

Opolscy funkcjonariusze zabezpieczyli niebezpieczne znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Zaapelowali również, aby nie dotykać, ani nie próbować przenosić odnalezionych niewybuchów w przypadku gdy się na nie natkniemy. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

Pocisk moździerzowy pochodził z okresu II wojny światowej

W niedzielę po południu oficer dyżurny opolskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że mieszkaniec gminy Józefów nad Wisłą podczas prac gospodarczych około 50 metrów od zabudowań odnalazł przedmiot przypominający skorodowany pocisk artyleryjski. Na miejsce zostali skierowani policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że znaleziskiem jest najprawdopodobniej pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej. Do czasu przyjazdu saperów niewybuchu pilnowali opolscy funkcjonariusze.

Pocisk moździerzowy

Policjanci przypominają, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch (np. pocisk moździerzowy): pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. 

O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Czytaj też: Niewybuch na polu w Turowie. Policjanci zabezpieczyli teren

lubelska.policja.gov.pl/fot.gov