PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Piknik “Poznaj Dobrą Żywność” odbył się na warszawskim Służewcu 

Piknik “Poznaj Dobrą Żywność” odbył się na warszawskim Służewcu 

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 11:00:00
Poznaj Dobrą Żywność

Podczas niedzielnego pikniku “Poznaj Dobrą Żywność” ponad 120 wystawców zaprezentowało własne i polskie wyroby wysokiej jakości.

Piknik został zorganizowany na terenie Torów Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. Podczas wydarzenia odbywały się pokazy kulinarne, degustacje, konkursy i zabawy. Uczestnicy pikniku mogli wziąć udział we wspólnym gotowaniu i odkrywaniu smaków różnego rodzaju pieczywa, serów, aromatycznych miodów, wędlin, przetworów z warzyw i owoców, a także smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Niedzielny piknik był świętem polskiej żywności

Bogatą ofertę produktów spożywczych uzupełniały liczne prezentacje i degustacje wyrobów wyróżnionych znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”, a także żywności wytwarzanej w krajowych i unijnych systemach jakości, wyrobów tradycyjnych i regionalnych, oraz produktów ekologicznych i oznaczonych znakiem Produkt Polski.

Podczas uroczystości otwarcia niedzielnego spotkania ze wspaniałą, najwyższej jakości, polską żywnością wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział, że piknik to znakomita okazja, żeby pokazać walory smakowe zdrowotne i jakościowe polskiej żywności, przede wszystkim tej wytwarzanej bezpośrednio przez rolników, ale także tej produkowanej przez przetwórców.

“Jest to miejsce, gdzie można dowiedzieć się, jak i z czego wytwarza się żywność. Znając te procesy, łatwiej nam będzie wybrać takie produkty, które nam najbardziej odpowiadają" – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk i dodał, że ważny jest dochód rolnika, ale także, abyśmy jedli zdrowo.

Produkt polski – polska żywność jest na pewno żywnością zdrową, a taką polecamy” – zapewnił.

Szef resortu rolnictwa podczas pikniku “Poznaj Dobrą Żywność” przypomniał, że niedawno poszerzone zostały możliwości sprzedaży produktów prosto z gospodarstwa, w ramach rolniczego handlu detalicznego, a impreza taka jak dzisiejszy piknik to doskonała okazja bezpośredniego spotkania producentów z konsumentami.

Wicepremier podkreślił też znaczenie wydzielania przez samorządy miejsc sprzedaży dla rolników na lokalnych targowiskach.

“Dzięki temu konsumenci będą mogli zaopatrywać się w te wyśmienite wyroby nie tylko od święta tak jak dziś, ale co tydzień, w każdy piątek i sobotę. Oprócz tego, że rolnicy uzyskali  przez  dwa dni dostęp do darmowych powierzchni handlowych, to jeszcze mają podniesioną kwotę wolną od podatku do 100 tysięcy złotych przychodu. To dla przeciętnego gospodarstwa bardzo przyzwoita kwota, która zachęca do rozwoju takiej działalności” – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Dziś wiele osób zwraca uwagę nie tylko na to co je, ale także na to, w jakich warunkach hodowane są zwierzęta.

“Mamy już zachęty do podnoszenia dobrostanu zwierząt, ale w negocjowanym Planie Strategicznym chcemy bardzo mocno promować dobrostan zwierząt, aby konsumenci wiedzieli, w jakich warunkach zwierzęta przebywają, czym są karmione i jak traktowane. To będzie bardzo mocny akcent do tego, aby zachęcać do spożywania polskiego mięsa" – poinformował szef resortu rolnictwa.

Wicepremier podkreślił różnorodność piknikowych produktów i dodał, ze warto przyjechać na Służewiec, żeby posmakować polskich specjałów, ale to co najważniejsze porozmawiać,  spojrzeć w oczy producentowi i przekonać się o jakości tego co oferuje.

Poznaj Dobrą Żywność

Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" przyciągnął rzesze zainteresowanych

Podczas pikniku “Poznaj Dobrą Żywność” można było zobaczyć, jak duża jest różnorodność naszej krajowej żywności. 

Interesujące stoiska przygotowały organizacje, stowarzyszenia i instytucje branżowe, a także instytuty naukowe, ośrodki doradztwa rolniczego i muzeum rolnicze. Było wiele ciekawych atrakcji.

Odbywały się pokazy kulinarne, degustacje, konkursy i zabawy. Uczestnicy pikniku mogli wziąć udział we wspólnym gotowaniu i odkrywaniu smaków różnego rodzaju pieczywa, serów, aromatycznych miodów, wędlin, przetworów z warzyw i owoców, a także smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Dla najmłodszych gości przygotowano wiele atrakcji zabaw i gier związanych z żywnością. Maluchom wiele uciechy sprawiały zabawy edukacyjne. Były konkursy i warsztaty promujące m.in. stosowanie zbilansowanej diety kształtującej prawidłowe nawyki żywieniowe. Chętni mogli przyozdobić swoje twarze w dowolny wzór ludowy bądź zwierzęcy. Specjalna grupa instruktorów prezentowała 4 bloki taneczne pod hasłem „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dzieci mogły też poznać tradycyjne zwyczaje ludowe  i obejrzeć dawne zabawki  wykonane ze słomy i z papieru. Dużą atrakcją było też dojenie sztucznej krowy.

Piknikowym gościom czas spędzony na pikniku umilały utwory w wykonaniu zespołu ludowego, a także kapeli, wokalistów i tancerzy. Występy te połączone będą z warsztatami nauki tańca oraz śpiewu.

Dużym zainteresowaniem podczas pikniku “Poznaj Dobrą Żywność” cieszyła się parada ciągników, a także wystawa zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych, którymi kiedyś uprawiano pola i zbierano polny.

Niewątpliwą atrakcją były zorganizowane przez TWKS gonitwy koni, a szczególnie Gonitwa o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zwycięscy gonitwy nagrody wręczał sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Niedzielna impreza wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców stolicy i okolic. Była świetną okazją do spędzenia wolnego czasu z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Można się było tu świetnie bawić i dobrze zjeść. Piknik “Poznaj Dobrą Żywność” odwiedziły tłumy Warszawiaków, którzy przybywali na niego całymi rodzinami.

Czytaj też: Henryk Kowalczyk: Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest pewne

gov.pl/fot.Twitter