PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Oszuści podają się za pracowników KRUS. Jak rozpoznać naciągacza?

Oszuści podają się za pracowników KRUS. Jak rozpoznać naciągacza?

Autor: Jacek Podgórski 2022-07-19 09:42:00
krus

KRUS przestrzega przed oszustami. Do instytucji docierają informację, że w gospodarstwach pojawiają się osoby podszywające się pod pracowników Kasy. 

„W związku z docierającymi do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informacjami o działaniach oszustów podszywających się pod pracowników Kasy informujemy, że ubezpieczeni i świadczeniobiorcy Kasy obsługiwani są przede wszystkim w siedzibach oddziałów regionalnych i placówek terenowych” – czytamy w komunikacie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Pracownicy KRUS muszą się wylegitymować 

„W przypadku wizytowania gospodarstwa rolnego pracownicy Kasy zobligowani są do okazania imiennych identyfikatorów z odpowiednim logotypem. Wizytację można także potwierdzić kontaktując się z właściwą terytorialnie jednostką Kasy” – przypominają urzędnicy. 

Oszuści nie będą w stanie pokazać gospodarzom prawdziwych legitymacji – należy o tym pamiętać. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prosi, aby wszelkie próby oszustwa zgłaszać pod adresem: https://www.krus.gov.pl/krus/struktura/oript/oript-tabela-z-danymi/.

krus

Nie pierwsza taka sprawa

Już w 2006 roku instytucja informowała, że oszuści usiłują wyłudzać składki, podszywając się pod pracowników instytucji. 

„Mamy sygnały, że oszuści podający się za pracowników KRUS usiłują egzekwować „do ręki” składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Kasa wyjaśnia, że jedyną z jej strony formą przypomnienia o obowiązku opłacenia składek są cokwartalne, imienne przekazy pocztowe, ze wskazaniem bieżącego wymiaru należności z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz konta, na które składki należy przekazać za pośrednictwem poczty lub banku. Nasi pracownicy w razie wizytowania gospodarstw osób ubezpieczonych są zobowiązani wylegitymować się służbową legitymacją ze zdjęciem. Nigdy celem ich wizytacji nie jest windykacja jakichkolwiek należności na rzecz KRUS. O próbach oszustwa prosimy niezwłocznie informować policję i najbliższą, właściwą jednostkę (oddział regionalny lub placówkę terenową)” – informowali urzędnicy w 2006 roku. 

Czytaj także: Informacje ogólne o KRUS

fot. pixabay