PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Musisz to zobaczyć. Winnica na ekstremalnych wysokościach

Musisz to zobaczyć. Winnica na ekstremalnych wysokościach

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-27 08:00:00
winnica

W Chile istnieje winnica, która jest umiejscowiona na niebywałych wysokościach. Wszyscy są pod ogromnym wrażeniem jej lokalizacji. 

Na najsuchszej pustyni świata i na wysokości 3600 metrów trudno byłoby komukolwiek poszukać winnicy. W chilijskim regionie Antofagasta na obszarze pustyni Atacama jeden istnieje, inne są kilkaset metrów niżej w okolicy. Dwa wina lokalnego zespołu winiarzy, który skupia wyłącznie plantatorów z pierwotnej populacji Atacama, zdobyły w zeszłym roku medale w World Extreme Wine Competition we Włoszech. Donosił o tym dziennik El País.

Winnica na ekstremalnych wysokościach

W Chile uprawiają wino na niebywałych wysokościach. Winnica znajduje się na wysokości 3600 metrów na pustyni Atakama.

„Nigdy w życiu nie widziałam wina uprawianego na takiej wysokości” – mówi 67-letnia Chilanka, Cecilia Cruz, właścicielka najwyżej położonej winnicy w Chile. „

Moi sąsiedzi nie wierzyli, że uda mi się zebrać owoce. Teraz przychodzą zobaczyć winogrona i chcą ich skosztować. Winnica jest przez nich podziwiana” – dodał dumny hodowca ze wsi Socaire.

Cruz, podobnie jak większość jej sąsiadów, początkowo uprawiała kukurydzę lub fasolę. W 2010 roku przystąpiła do programu Atacama Fertile Land, finansowanego przez chilijską firmę chemiczno-wydobywczą SQM, która zapewnia pomoc finansową i fachową osobom zainteresowanym uprawą winorośli w okolicy. Enolodzy doradzali np. odmianom, inżynierom z systemem nawadniającym.

winnica Chile

Winogrona mają grubszą skórkę i lepszy smak

W 2017 roku Cruz dołączył do zespołu rdzennych winiarzy z Atacama, w którym przetrwało 18 z dawnych 50 hodowców, w tym Cruz. Inni nie byli w stanie uprawiać wina w tak ekstremalnych warunkach lub nie poświęcali mu wystarczająco dużo czasu i troski – cytuje enologa stowarzyszenia Fabiána Muňoz dziennik „El País”. Ich wino, nazwane na cześć inkaskiej nazwy społeczności Aylla, zdobyło kilka nagród.

„Winnica w tak ekstremalnych warunkach, jakimi są kamienista gleba, duża wysokość, mniej tlenu, dużo słońca i zmiany temperatury wymaga znacznie więcej wysiłku i kontroli jakości” – powiedział Muñoz. Opisał również, że skórka winogron jest grubsza, a smak bardziej wyrazisty i intensywny. Procedury ekologiczne to rzecz oczywista, wykorzystują energię elektryczną wytwarzaną przez panele słoneczne do nawadniania.

Sprawdź: Wino z winnicy koło Koloseum. Jak je kupić?

agris.cz/fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

Gradobicia we Francji. Producenci zgłaszają spore uszkodzenia


Autor: Emilia Gromczak

Drzewo przygniotło 63-latka. Mężczyzna zmarł na miejscu


Autor: Emilia Gromczak

Rosjanie ostrzelali przedsiębiorstwo rolne w Zaporożu. Straty są ogromne


BULT SMOGOWICZE