PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Materiały wybuchowe na wiejskiej posesji. Co on kombinował?

Materiały wybuchowe na wiejskiej posesji. Co on kombinował?

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-08 10:45:00
Materiały wybuchowe

Materiały wybuchowe znaleziono na prywatnej posesji we wsi. Policja bada sprawę. Na miejscu prowadzone są szczegółowe oględziny. 

Dwa urządzenia wybuchowe wyposażone w ładunek inicjujący z lontem znalazł we wtorek na swojej posesji mieszkaniec jednej ze wsi w gminie Polanów. Materiały zostały zabezpieczone. Ciecz, którą były wypełnione bańki, trafi do badań – powiedziała PAP oficer prasowa KMP w Koszalinie kom. Monika Kosiec.

Materiały wybuchowe na wsi

O znalezisku przypominającym ładunek wybuchowy zawiadomił koszalińską policję mieszkaniec jednej ze wsi w gminie Polanów (pow. koszaliński, woj. zachodniopomorskie). Na swojej posesji, przy wjeździe, we wtorek zauważył dwie oklejone i okablowane bańki wypełnione cieczą.

Na miejsce przyjechał policyjny patrol. Wezwana została grupa pirotechników ze Szczecina.

„To były dwie sztuki urządzeń wybuchowych wyposażonych w ładunek inicjujący z lontem. Zostały zabezpieczone i przetransportowane do magazynu pirotechnicznego w Szczecinie. Ciecz o nieznanym składzie, którą były wypełnione bańki, trafi do badań” – poinformowała kom. Kosiec.

Sroga kara dla sprawcy?

Zaznaczyła, że zdarzenie zostało wstępnie zakwalifikowane z art. 160 kk, czyli narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna, który znalazł prowizorycznej konstrukcji ładunek wybuchowy, nie wskazał osoby mogącej mieć ze sprawą cokolwiek wspólnego. Nie wskazał motywu działania potencjalnego sprawcy. Nie wskazał też, skąd mogą pochodzić materiały wybuchowe. 

Na miejscu ustalani byli potencjalni świadkowie, przeprowadzane były oględziny. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem prokuratury. 

Czytaj także: Rolnik natknął się na niewybuchy. Podczas orki wykopał… miny

PAP/fot. policja