O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Silosy ze stali nierdzewnej, jedno z najlepszych rozwiązań magazynowych

Silosy

Przechowywanie zboża, kiszonki, paszy i innych produktów sypkich, w taki sposób, aby przez jak najdłuższy czas zachowały swoją jakość, wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Nierdzewne silosy spełniają wszelkie normy i gwarantują trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Inżynierowie powinni tak dostosować parametry silosów, aby magazynowanie odbywało się bez uszczerbku dla właściwości produktu. Kilku wskazówek udzielili inżynierowie związani z Gpi Poland.

Odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne silosy

Najważniejszą kwestią jest wytrzymałość zbiorników oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury, cyrkulacji powietrza w ich wnętrzu. Warto postawić na zastosowanie wysokogatunkowych materiałów, które zapewniają trzymanie się wyznaczonych standardów. Silosy ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia oraz korozję, a przy okazji doskonale utrzymują optymalne warunki magazynowania.

Silosy nierdzewne do magazynowania różnych produktów

Aby zapewnić jak najlepsze parametry ochronne i zabezpieczyć procesy technologiczne, silosy muszą posiadać pełne wyposażenie. Tylko na pierwszy rzut oka mogą wydawać się prostą konstrukcją. Silosy składają się przede wszystkim z cylindrycznego korpusu. Do tego dochodzą nogi wspornicze oraz otwory inspekcyjne. Dostęp do środka zapewniają specjalnie zaprojektowane drzwi, a także drabiny (wewnętrzna i zewnętrzna na dach). Za właściwe warunki przechowywania w silosach nierdzewnych odpowiada zaawansowany system wentylacji z kanałami w podłożu i pierścieniami zabezpieczającymi.silosy

Nie mniej ważne w przypadku zbiorników tworzonych z myślą o przechowywaniu kiszonki czy paszy jest bezpieczeństwo użytkowania. Tylko materiały od zaufanych dostawców spełniają wszelkie wymagania w tym zakresie. Inżynierowie Gpi Poland wymieniają kilka przyjętych norm, takich jak PGS 29, Eurokod 3, PN:EN14015, DIN 4119 czy API 650. To właśnie daje klientom pewność, że magazynowane sypkie pożywienie np. dla trzody hodowlanej lub zboża do produkcji oleju, będzie całkowicie bezpieczne.

Silosy – elementy o których warto pamiętać

Oczywiście silosy nierdzewne mogą posiadać dodatkowe wyposażenie. Ma ono na celu sprostać specyficznym wymaganiom danego przedsiębiorstwa lub poszerzyć funkcjonalność zbiorników. Wśród najpopularniejszych elementów dedykowanych można wymienić czujnik temperatury, systemy do rozładunku, pomosty i zadaszenia.

Wszystko też zależy od ilości zamówionych silosów i preferencji ich połączenia lub korzystania w niezależny sposób.

Czytaj także: Eksport zbóż z Ukrainy zanotował spadek rok do roku

Silosy zbożowe płaskodenne i lejowe – które wybrać?

Istnieją dwa rodzaje zbiorników służących magazynowaniu zboża: płaskodenne oraz lejowe. Z pierwszych korzystają zazwyczaj średnie firmy lub takie gdzie rotacja zboża nie jest duża. Całość konstrukcji wiązana jest z podłożem podczas montażu poprzez metalowe kotwy rozporowe. Silosy zbożowe lejowe wykorzystują natomiast opróżnianie metodą grawitacyjną, co czyni je bezkonkurencyjnymi w dużych organizacjach. Przy odpowiednim ułożeniu mogą oddawać zawartość nawet do jednego przenośnika, co jeszcze lepiej wpływa na szybkość i wygodę korzystania z nich, a także oszczędność pieniędzy. Dlatego modele lejowe polecamy zwłaszcza większym przedsiębiorstwom.

Producent zbiorników nierdzewnych w nowoczesnym stylu

Nie ma znaczenia, czy klient prowadzi średniej wielkości przedsiębiorstwo, czy jest to jeden z potentatów na rynku. Każdy zainteresowany zakupem nowego silosu, chce wiedzieć jak będzie wyglądał, jakie funkcje spełni, czy będzie w 100% dostosowany do potrzeb danego klienta. Jak podkreślają eksperci Gpi Poland, dziś nie wystarczy zbiornik zaprojektować, wyprodukować i dostarczyć. Trzeba być elastycznym, sugerować różne rozwiązania, pytać czego klient chce i dlaczego w takiej, a nie innej formie. Choć materiał jest niezmienny, w przypadku Gpi – jest to stal nierdzewna, to nowoczesne narzędzia do kalkulacji, projekty 3D, nowe, nietypowe standardy pracy, znajomość międzynarodowych norm projektowych składają się na bezpieczeństwo i trwałość produktów.

swiatrolnika.info 2023