PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / KRUS: Nowe stawki odsetek za zwłokę weszły w życie

KRUS: Nowe stawki odsetek za zwłokę weszły w życie

Autor: Świat Rolnika 2022-05-16 09:15:00
KRUS

KRUS poinformował, że zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów dnia 6 maja 2022 r. obowiązuje nowa stawka odsetek za zwłokę.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz podwyższonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych ogłoszono, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 13,50% kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Zmiany wprowadzone w życie

Zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Finansów, nie tylko stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych zostały zmienione. Obniżona została stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, wynosi 6,75% kwoty zaległości w stosunku rocznym, także została podwyższona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, wynosi 20,25% kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Inną wprowadzoną zmianą przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest sprawa ksiąg wieczystych. KRUS oraz szef KCIK będą mogli występować o zgodę na wielokrotne i nieograniczone wyszukiwanie ksiąg wieczystych w elektronicznej bazie tych ksiąg.

KRUS

Dalsze zmiany w KRUS

Nowelizacja – przygotowana w resorcie sprawiedliwości – zakłada zmianę dwóch przepisów z ustaw o księgach wieczystych i hipotece oraz o przetwarzaniu informacji kryminalnych.

"Wprowadzenie nowej regulacji ma na celu umożliwienie wyszukiwania ksiąg wieczystych i ich numerów w sytuacji, gdy KRUS lub szef KCIK nie zna numeru konkretnej księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości należącej do osoby, która interesuje KRUS lub szefa KCIK, względnie gdy KRUS lub szef KCIK nie wie, lub nie jest pewien, czy dana osoba pozostająca w kręgu zainteresowania (...) w ogóle jest właścicielem nieruchomości, a jeśli tak, to której konkretnie nieruchomości" – wskazano w uzasadnieniu tej zmiany.

Tymczasem – jak przypominano – Kasa ma obowiązek dochodzenia należności dotyczących nieopłaconych składek na ubezpieczenie.

"Jedną z form dochodzenia tych należności jest dokonywanie ich zabezpieczenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz na ubezpieczenie zdrowotne, poprzez wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej nieruchomości dłużnika. Ponadto KRUS, w celu aktualizacji stanu prawnego i uzupełnienia dokumentacji, występuje o informacje zawierające aktualne dane dotyczące księgi wieczystej i wielkości gospodarstwa w przypadku niedostarczenia przez rolnika nowej księgi wieczystej po zakupie gruntu" – wskazano.

Czytaj również: KRUS ogłosił wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenia

KRUS/fot.pixabay


Atak niedźwiedzia w Asheville. Właściciela uratował jego własny pies

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 11:30:00

Służby apelują o bezpieczeństwo nad wodą. W weekend utonęło 11 osób

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-27 18:00:00

NSZZ RI „Solidarność” apeluje o fundusz gwarancyjny dla rolników

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-27 17:00:00

BULT SMOGOWICZE