PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Kombajny w ogniu krytyki za nocny hałas. Ludzie dzwonią na policję

Kombajny w ogniu krytyki za nocny hałas. Ludzie dzwonią na policję

Autor: Emilia Gromczak 2022-08-04 21:02:00
kombajny

Kombajny i maszyny rolnicze stają się coraz częściej obiektem krytyki. Na policję dzwonią osoby, którym przeszkadzają prace polowe.

W czasie żniw rolnicy zbierają z pól plony. Niestety w tym czasie, napływowi mieszkańcy wsi zaczynają się uskarżać na uciążliwości związane z pracami polowymi. Chodzi głównie o nocną pracę rolników, która przeszkadza niektórym rolnikom. Wielkopolska Izba Rolnicza przekazała ważny apel.

Kombajny i maszyny rolnicze w ogniu krytyki 

W okresie żniw rolnicy w ściśle określonym czasie, muszą zebrać z pól to, co z takim staraniem i trudem na nim posiali i przez długi czas pielęgnowali. Używane są do tego celu maszyny rolnicze oraz kombajny. Niestety rolnicy w tym czasie muszą borykać się również z osobami, którym nie podoba się hałas. Osoby te skarżą się na rolników, kombajny i maszyny rolnicze nie tylko publikując emocjonalne posty w mediach społecznościowych, ale niekiedy podejmując kroki prawne. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych podała na przykład, że pod koniec kwietnia Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku umorzył postępowanie wobec rolnika, którego oskarżono m.in. o zakłócanie spoczynku nocnego, ponieważ kosił kombajnem zboże w godzinach nocnych. W uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę m.in. na to, że to nie jest ani wybryk, ani zakłócanie porządku publicznego a konsekwencja prowadzenia niezbędnej całemu społeczeństwu działalności gospodarczej. 

kombajny policja

WIR z ważnym apelem do mieszkańców wsi

Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę na narastający problem niezrozumienia specyfiki pracy rolników. Kombajny i maszyny rolnicze przeszkadzają ludziom, którzy nie rozumieją specyfiki pracy rolników. Izba wydała ostatnio „Apel do osób mieszkających na wsi”, w którym przypominał m.in., że w czasie żniw konieczny jest pośpiech, bo praca rolnika „całkowicie zależy od aury”. Czasami zatem niezbędna jest również praca w nocy. W Apelu napisano, że z ziaren zbóż, które zbiera sąsiad rolnik za naszym płotem będą bułki i chleb, który zjadamy na śniadanie.

"Przeniosłeś się z miasta na wieś? Zaakceptuj jej specyfikę. To ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru. Odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika, to nieodzowny element produkcji rolniczej, której finalnymi produktami jest to co zjadasz każdego dnia" – czytamy w Apelu. 

Sprawdź też: Największy kombajn na świecie – zaskakująca marka na czele zestawienia

poznan.tvp.pl/fot.pixabay.com