PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Imigranci umierają przy zbiorach we Włoszech. „Niewolnictwo i wyzysk”

Imigranci umierają przy zbiorach we Włoszech. „Niewolnictwo i wyzysk”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-30 12:56:00
imigranci

Prawie 200 tysięcy osób (głównie nielegalni imigranci) wyzyskiwanych jest w rolnictwie we Włoszech. Warunki ich pracy przypominają niewolnictwo.

Takie wnioski płyną ze statystyk organizacji obserwujących i analizujących zjawisko pracy, określanej często jako niewolnicza. Nie wyklucza się, że te liczby są jeszcze wyższe. O dramatach rozgrywających się na polach i w gospodarstwach przypomina się w dniach rekordowych upałów w kraju.

Imigranci zmuszani do pracy w nieludzkich warunkach

Pierwsze zareagowały władze regionu Apulia, który jest ważnym zagłębiem rolnym. Temperatury sięgają tam obecnie 43 stopni. Szef władz regionalnych Michele Emiliano wydał zakaz pracy na polach w godzinach największego upału, czyli między 12.30 a 16. Specjalne rozporządzenie w tej sprawie będzie obowiązywać do końca sierpnia.

W mediach zwraca się uwagę na ważne znaczenie tego rozporządzenia, wydanego w regionie, w którym co roku latem notuje się zgony wśród pracowników rolnych z powodu wyczerpania organizmu.

Imigranci jak niewolnicy

Ponadto od dekad w Apulii szerzy się proceder pracy niewolniczej, do której zmuszani są przede wszystkim imigranci z Afryki. Pracują po kilkanaście godzin dziennie i koczują w fatalnych warunkach, a częste denuncjowanie tego zjawiska i walka z nim nie wykorzeniły go mimo prób podejmowanych także przez kolejne włoskie rządy. Nie skutkują nawet surowe przepisy, przewidujące kary więzienia dla właścicieli gospodarstw rolnych , korzystających z pracy niewolniczej.

imigranci

Robotnicy umierają przy zbiorach pomidorów

Robotnicy rolni umierają przy zbiorze pomidorów. Faktyczna skala tego zjawiska nie jest dokładnie znana, bo towarzyszy mu nierzadko zmowa milczenia i strach przed utratą pracy ze strony tych, którzy walczą o przeżycie po tym, gdy często nielegalnie dotarli do Włoch.

Lokalna prasa z Apulii odnotowuje, że zakaz pracy w godzinach upałów ma na celu ograniczenie tego tragicznego w skutkach procederu wykorzystywania migrantów.

Pracowali tam także polscy imigranci

Kilkanaście lat temu w tych samych gospodarstwach rolnych pracowali także sezonowi robotnicy z Polski, a jeden z ich „obozów” był zarządzany przez polskich pośredników, którzy ich wykorzystywali, bili i okradali. Zlikwidowany został podczas wspólnej operacji polskiej i włoskiej policji, o czym szeroko informowały media.

W środę w pożarze prymitywnego obozowiska, w którym mieszkali zniewoleni robotnicy rolni w rejonie Foggii, zginął migrant z Afryki.

Problem całego kraju

Latem także z innych rejonów kraju napływają doniesienia o szerzeniu się zjawiska wyzysku w rolnictwie.

W raportach z zeszłego roku podawano liczbę około 180 tysięcy nielegalnych imigrantów wyzyskiwanych od południa po północ. Są też dane wskazujące jeszcze wyższe liczby.W rejonie Padwy policja aresztowała niedawno mieszkającego we Włoszech imigranta z Maroka, który zmuszał do pracy ponad siły 23 migrantów z Afryki.

W fatalnych warunkach pracują też robotnicy rolni na terenie historycznego, żyznego obszaru w rejonie Rzymu- Agro Pontino, który zaopatruje cały stołeczny region Lacjum. Pracują tam przede wszystkim migranci z Indii, głównie Sikhowie. To jedna z ich największych wspólnot w Europie. Zajmują się tam między innymi hodowlą bydła, także pracują przy zbiorze kiwi. Z tych stron, w rejonie miast Latina i Terracina pochodzi jedna trzecia uprawianych we Włoszech owoców kiwi.

Codzienność pracy to 12 godzin na polu, także w nocy, bez dnia wolnego. Szefowie-pośrednicy płacą robotnikom około 400 euro miesięcznie, czyli tylko za 12 dni pracy. Wśród szefów przestępczej organizacji jeden z robotników wymienił w wypowiedzi dla mediów Rosjanina, którego nazwał „handlarzem ludźmi”.

Procederem “pośrednictwa” i wyzysku parają się we Włoszech często imigranci, wykorzystujący innych. Do aresztu trafiło dotąd także kilkuset właścicieli gospodarstw, w których doszło do łamania prawa.

Czytaj także: Rolnicy mieli niewolników! Wśród nich dziecko! Wabili ich do gospodarstwa i zmuszali do pracy! A to nie koniec

PAP/fot. pixabay