O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Gradobicia we Francji. Producenci zgłaszają spore uszkodzenia

gradobicia

We Francji w ostatnim czasie wystąpiło groźne gradobicia. Kilku producentów zgłosiło już uszkodzenia swoich produkcji.

Bardzo gwałtowne burze gradowe nawiedziły Francję w nocy z niedzieli na poniedziałek. Prawie 21 departamentów zostało objętych pomarańczowym alarmem z powodu burz przez francuską służbę meteorologiczną Météo France. Już kilku producentów zgłosiło już uszkodzenia.

Groźne gradobicia we Francji 

Po fali upałów producenci muszą teraz zmagać się z gradami. Najbardziej dotknięte są francuskie departamenty Gironde, Charente-Maritime, Landes i Pyrénées-Atlantiques. Ale Indre. Loiret i Lot-et-Garonne również ucierpiały z powodu pogody. 

Météo France poinformowało, że burze były „zjadliwe” w niektórych częściach południowego zachodu, z „gradami o średnicy kilku centymetrów, podmuchami wiatru o prędkości 105 km/h w Bordeaux i intensywnymi opadami”. Gradobicia wpłynęły na stan produkcji w niektórych regionach.

gradobicia Francja

Szkody w produkcjach

W Lot-et-Garonne producent zobaczył, jak jego produkcja cukinii marnuje się w ciągu zaledwie kilku minut z powodu gradobicia. Krótko mówiąc, po ostatnich przymrozkach (kwiecień), suszy (od stycznia), upałach (maj), gradzie (początek czerwca) i kolejnej fali upałów (połowa czerwca) producenci przeżyli kolejny grad.

Jeszcze w kwietniu informowaliśmy, że przez niskie temperatury francuskie winnice są zagrożone. Mróz w tym czasie dotknął 90 procent terytorium. Francja doświadczyła wtedy najzimniejszej kwietniowej nocy od 1947 roku, kiedy to na kilku stacjach pomiarowych pobito rekordy. Najniższe temperatury panowały w regionie Szampanii, słynącym z wina musującego, gdzie mierzyły minus dziewięć stopni.

Jak wskazał na początku tego miesiąca minister Marc Fesneau, tak gwałtowne zmiany pogodowe (mróz, grad, fala upałów) podnoszą kwestię zmian klimatycznych, które powodują, że te epizody są częstsze i coraz bardziej gwałtowne. 

Aby pomóc gospodarstwom stawić czoła tej sytuacji, Izba Rolnicza Dordonii utworzyła komórkę kryzysową i numer telefonu. Producenci mogą zgłaszać szkody w swoich uprawach, obiektach lub sprzęcie, a Izba Rolnicza może następnie ocenić sytuację i zgłosić ją francuskiemu Ministerstwu Rolnictwa.

Sprawdź też: Gradobicie zniszczyło wszystko! Gigantyczne straty rolników! 21 tysięcy hektarów upraw zniknęło!

freshplaza.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023