O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-05-2022

Autor: Michał Rybka

Filtracja membranowa, czyli proces uzyskiwania produktów nawozowych

filtracja membranowa

Filtracja membranowa to nic innego jak uzyskiwanie wysoce skoncentrowanych produktów nawozowych oraz odzysku wody nadającej się do ponownego wykorzystania.

Do takiej filtracji niezbędna jest gnojowica zawierająca (średnio) od 8% do 10% suchej masy. Jednakże należy uwzględnić, że te 8% suchej masy klasyfikuje się jako rozcieńczoną, a powyżej 8% już jako gęstą. Filtracja okazuje się być zbawiennym mechanizmem szczególnie na terenach, gdzie brakuje obfitych opadów deszczu. 

Powszechny zabieg w wielu dziedzinach przemysłowych

Filtracja membranowa to proces o charakterze fizycznym, który służy separacji materiałów poprzez membrany. Specjaliści w tym aspekcie rozróżniają 4 różne rodzaje procesów zależne od wielkości cząsteczek tudzież molekuł, które mają być dzięki procesowi usunięte, a są to mikrofiltracja, ultrafiltracja, nanofiltracja oraz osmoza odwrócona.

Wszystkie 4 powyżej wymienione metody są w sposób powszechny stosowane m.in. w branży spożywczej, biotechnologicznej, chemicznej czy rolniczej. Bezsprzecznie zaletą filtracji jest fakt, że takowy zabieg posiada szeroki zakres dostępnych skuteczności filtracji oraz możliwość skalowania procesu.

Proces filtracji membranowej w gospodarstwie rolnym przebiega dwuetapowo. Podczas pierwszego etapu surowa gnojowica poddawana jest wirowaniu przez 15 min. z prędkością 20000 obr./min. W drugim etapie dołącza się ciecz nasadową i poddaje się ją ultrafiltracji na polimerowej membranie.

filtracja membranowa

Filtracja membranowa jednym ze sposobów na zatrzymywanie wody

Jak wspomnieliśmy na początku, takie procesy mają na celu oczyszczać oraz zatrzymywać wodę w gospodarstwach, a tej z roku na rok, za sprawą zmian klimatycznych, w wielu miejscach jest coraz mniej.

W wodzie jest zawartych wiele związków i substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania hodowli oraz upraw. Filtracja skutecznie usuwa zanieczyszczenia gromadzące się w wodzie, gdyż te mogą prowadzić do wielu chorób zwierząt lub roślin. Ponadto zanieczyszczona woda w gospodarstwach rolnych to jeden z powodów awarii urządzeń rolniczych.

Woda wykorzystywana do nawadniania np. pól uprawnych ma niezmiernie duży wpływ na jakość tychże pól oraz upraw na nich zgromadzonych. Ma również bezpośredni wpływ na środowisko oraz strukturę gleby, a także na jej przepuszczalność.

Czytaj także: Gnojowica – jej zakwaszanie ogranicza emisję amoniaku

źródła;cdr.gov.pl,filtr-do-wody.info/fot.pexels

swiatrolnika.info 2023