PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Duże zagrożenie pożarowe lasów w centralnym pasie kraju

Duże zagrożenie pożarowe lasów w centralnym pasie kraju

Autor: Tomasz Racki 2022-05-16 12:34:00
zagrożenie pożarowe

Duże zagrożenie pożarowe lasów występuje centralnym pasie kraju – poinformował w poniedziałek Instytut Badawczy Leśnictwa.

Z mapy umieszczonej na stronie IBL wynika, że alertem o dużym zagrożeniu pożarowym objęto praktycznie całe woj. lubuskie, wielkopolskie i opolskie. Duże zagrożenie pożarowe występuje również na północy i południu Mazowsza, południu woj. łódzkiego, północy Śląska, wschodzie i zachodzie woj. kujawsko-pomorskiego, centralnym pasie Podlasia oraz części woj. warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje w większości średni lub mały poziom zagrożenia pożarowego.

Jak mierzy się zagrożenie pożarowe?

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego – od 1 kwietnia do 30 września.

Pożary lasów częstsze niż rok temu

Od początku roku strażacy odnotowali ponad 3 tys. pożarów w lasach. To ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym czasie 2021 roku – poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że w tegorocznych pożarach lasów zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.

Według danych przekazanych przez rzecznika komendanta głównego PSP od początku roku do 16 maja strażacy odnotowali 3026 pożarów w polskich lasach. "Niestety w wyniku pożarów trzy osoby straciły życie, a osiem odniosło obrażenia" – podał brygadier.

Wskazał, że liczba pożarów lasu w 2022 roku jest ponad trzykrotnie większa niż w analogicznym czasie 2021 roku, kiedy strażacy odnotowali 913 pożarów na terenach leśnych. "W 2022 roku najwięcej pożarów lasów odnotowano w województwie mazowieckim 697, łódzkim 272, wielkopolskim 256, świętokrzyskim 222 oraz lubuskim 219" – przekazał. Wciąż obowiązuje także duże zagrożenie pożarowe. 

"Sucha i słoneczna pogoda powoduje duże zagrożenie pożarowe w lasach, tylko w maju 2022 roku strażacy odnotowali 973 pożary lasów. W ostatnich dniach dochodziło w Polsce od 50 do 80 pożarów na terenach leśnych. Przez ostatnie siedem dni od 9 do 16 maja w Polsce doszło do 502 pożarów w lasach" – powiedział.

Czytaj także: Pożary lasów trawią Polskę. Jest ich trzy razy więcej niż przed rokiem

PAP/fot. pixabay
 


Grad i ulewy zniszczyły uprawy rolne w woj. łódzkim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 22:00:00

Nieletni kierowca ciągnika spowodował kolizję. Sprawa trafi do sądu

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 19:00:00

Myśliwi złapali kłusowników i przekazali ich policji

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 10:27:00

BULT SMOGOWICZE