PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Ciągnik rolniczy wjechał w słup energetyczny. Mieszkańcy bez prądu

Ciągnik rolniczy wjechał w słup energetyczny. Mieszkańcy bez prądu

Autor: Świat Rolnika 2022-08-08 19:00:00
Ciągnik

Nieopodal Bydgoszczy doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Ciągnik rolniczy uderzył w słup linii wysokiego napięcia, przewracając go.

Do niebezpiecznego wypadku doszło na jednym z pól w województwie kujawsko– pomorskim okolicach Bydgoszczy. Rolnik kierujący ciągnikiem rolniczym nieopatrznie uderzył w słup wysokiego napięcia. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że takie zdarzenie mogło skończyć się tragicznie. Na szczęście tym razem poza słupem nikt nie ucierpiał.

Zniszczony słup wysokiego napięcia

Groźne zdarzenie miało miejsce w niedzielę 7 sierpnia we wsi Włóka nieopodal Bydgoszczy. Ciągnik rolniczy uderzył w słup wysokiego napięcia stojący na polu, na którym pracował rolnik. Słup energetyczny przewrócił się. Do czasu wymiany zniszczonego słupa mieszkańcy okolicznych gospodarstw zostali pozbawieni dostaw prądu. Choć niedogodności te niewątpliwie są problematyczne, można powiedzieć, że kierowca feralnego ciągnika Fendt miał sporo szczęścia. W wypadku tym nikt bowiem nie ucierpiał. Obyło się również bez pożaru.

Należy zadać sobie pytanie, dlaczego doszło do takiego wypadku. Czy można było go uniknąć? Choć sprawa nadal jest badana przez służby, przybyli na miejsce strażacy mają swoją teorię. Według nich rolnik kierujący pojazdem mógł po prostu zasnąć. Niezależnie od tego, czy ich przypuszczenia są słuszne, należy zwrócić uwagę, że słupy energetyczne na polach stoją i stać będą. Wymagana jest więc szczególna ostrożność podczas pracy w ich pobliżu. Gapiostwo czy też zapatrzenie się na sprzęt rolniczy podczas kierowania traktorem może mieć bowiem zgubne konsekwencje.

Ciągnik kasujący słup energetyczny to nie pierwszyzna dla rolników

Nie będzie przesadą twierdzenie, że rolnicy z województwa kujawsko– pomorskiego mają w tym roku wyjątkowego pecha do słupów energetycznych. Podobny wypadek miał miejsce w pobliżu Łabiszynka w drugiej połowie lipca bieżącego roku. Ciągnik wyposażony w agregat był wówczas przyczyną zniszczenia słupa średniego napięcia.

Mówiąc o słupach, nie można też zapominać o głośnym zdarzeniu z Niemiec, kiedy to 16– latek kierujący traktorem przewrócił słup przesyłowy wysokiego napięcia. Spowodowało to odcięcie od prądu aż 65 tysięcy gospodarstw. Do tego wypadku doszło 4 sierpnia bieżącego roku.

Czytaj również:Rolnik wjechał ciągnikiem w słup i przywitał policję pijąc piwo

Tygodnik–rolniczy /fot.FB, OSP Dobrcz