PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / CBA zatrzymało dwie osoby. W tle głośna sprawa spółdzielni cukierniczej

CBA zatrzymało dwie osoby. W tle głośna sprawa spółdzielni cukierniczej

Autor: Tomasz Racki 2022-04-29 09:56:00
cba

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało dwie osoby, które miały podejmować się płatnej protekcji. 

W śledztwie dotyczącym grupy przestępczej ponad 20 osób jest podejrzanych, a przyjęte korzyści sięgają ponad 4 mln zł. Wydział komunikacji społecznej CBA poinformował w piątek PAP, że zatrzymań przedsiębiorców mieszkających w woj. mazowieckim i zachodniopomorskim dokonali funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Biura. W poszukiwaniu dowodów oraz środków finansowych funkcjonariusze sprawdzili mieszkania mężczyzn.

CBA zatrzymuje kolejne osoby w śledztwie

Według śledczych mieli oni powoływać się na wpływy w instytucjach publicznych - urzędzie miasta i sądzie rejonowym. W zamian za 100 tys. zł podjęli się bezprawnego załatwienia zwolnienia z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości oraz załatwienia dzierżawy zakładu produkcyjnego spółdzielni cukierniczej, znajdującej się w stanie upadłości, od jej syndyka.

To kolejne osoby zatrzymane w prowadzonym przez CBA śledztwie nadzorowanym przez śląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. W sprawie jest ponad 20 podejrzanych, a przyjęte korzyści sięgają ponad 4 mln zł.

Zatrzymanym przez CBA mężczyznom prokurator postawił zarzuty płatnej protekcji, zakazał opuszczania kraju, kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz nałożył na nich poręczenia majątkowe i nakazał dozór policji.

Wielowątkowe śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która miała popełniać przestępstwa korupcyjne – w latach 2019–20 mieli powoływać się na wpływy w instytucjach państwowych i w krajowych jednostkach organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi. Członkowie grupy mieli też podejmować się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe.

Według śledczych grupa tylko w 2020 r. przyjęła ponad 4 mln zł korzyści majątkowych, w zamian za podjęcie się załatwienia spraw w organach ścigania, ministerstwach, urzędach centralnych, sądach, organach celno–skarbowych oraz w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Do tej pory ponad 20 podejrzanym postawiono w sumie kilkadziesiąt zarzutów popełnienia przestępstw - udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, płatnej protekcji, nielegalnego posiadania broni i handlu narkotykami. Piętnastu z nich sąd na wniosek prokuratury aresztował – podał wydział.

Czytaj także: CBA: wyłudzali dofinansowania z ARiMR, więc zostali zatrzymani! Chodzi o milion złotych z ARiMR

PAP/fot. CBA


Autor: Sebastian Wroniewski

Wandale podpalili ciągnik. Olej zanieczyścił pobliskie pole


Autor: Sebastian Wroniewski

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Kosztował prawie pół miliona


Autor: Sebastian Wroniewski

Tragiczny wypadek w Zawadce. Ciągnik przygniótł mężczyznę


BULT SMOGOWICZE