PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Burze z gradem w południowo-zachodniej Polsce. Rolnicy, uważajcie!

Burze z gradem w południowo-zachodniej Polsce. Rolnicy, uważajcie!

Autor: Tomasz Racki 2022-05-20 08:40:00
burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: burze z gradem, które mogą wystąpić w południowo-zachodniej części kraju, mogą być niebezpieczne. 

Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla czterech województw: części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Burze z gradem mogą wystąpić w piątek od godz. 16. Jak podkreślono, największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych z piątku na sobotę. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla czterech województw: części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego

Burze z gradem w Lubuskiem

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem, które w piątek po południu i w nocy mogą wystąpić w powiatach żarskim i żagańskim, na południu woj. lubuskiego. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych.

Zgodnie z ostrzeżeniem, w obu powiatach są prognozowane burze z gradem, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu, początkowo od 10 do 15 mm, a w nocy od 15 do 25 mm.

Z kolei porywy wiatru początkowo będą dochodzić do 70 km/h, a lokalnie do 80 km/h. Natomiast w nocy do 90 km/h, a lokalnie do 100 km/h. Miejscami może padać grad.
Zjawiska są prognozowane od godz. 16 w piątek do godz. 4 w sobotę (21 maja br.).  Prawdopodobieństwo ich pojawiania się określono na 80 proc.

Ostrzeżenie dla województwa opolskiego

Dla całego województwa opolskiego IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, w czasie burz prędkość wiatru może osiągać do 100 km/h.

Według komunikatu WCZK w Opolu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla całego województwa opolskiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 17 w piątek do godziny 6 w sobotę.

Zdaniem meteorologów IMGW, burze z gradem wystąpią wraz z opadami od 10 do 15 litrów deszczu na metr kwadratowy, a w nocy do 25 litrów. Wystąpi także wiatr wiejący początkowo z prędkością do 70 km/h. W nocy siła wiatru wzrośnie do 90, a lokalnie do 100 km/h. Miejscami może spaść grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk synoptycy szacują na 80 procent. 

Czytaj także: Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz

PAP/fot. pixabay


Mężczyzna dosłownie zatłukł matkę młotkiem. Tragedia na wsi

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 13:12:00

Piknik “Poznaj Dobrą Żywność” odbył się na warszawskim Służewcu 

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 11:00:00

Nielegalne środki ochrony roślin wykryte na terenie Podlasia

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 10:30:00

BULT SMOGOWICZE