PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Barszcz Sosnowskiego coraz częściej pojawia się w miastach

Barszcz Sosnowskiego coraz częściej pojawia się w miastach

Autor: Tomasz Racki 2022-07-31 18:00:00
barszcz sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego coraz częściej pojawia się w miastach. Przypadki jego występowania powinniśmy zgłaszać służbom miejskim.  

Dwa potwierdzone przypadki występowania barszczu Sosnowskiego stwierdzono już w tym sezonie na terenie Lublina. Straż Miejska apeluje o kontakt w takich sytuacjach, nawet gdy istnieje tylko podejrzenie. Najczęściej ta niebezpieczna roślina mylona jest z barszczem zwyczajnym i koprem włoskim.

Barszcz Sosnowskiego w Lublinie

Rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie Robert Gogola poinformował, że w tym sezonie było już pięć zgłoszeń dotyczących podejrzenia występowania barszczu Sosnowskiego na terenie Lublina.

„W dwóch przypadkach przy jednej ulicy potwierdzono, że to barszcz Sosnowskiego. Roślina rosła na niezagospodarowanej działce przy ulicy Sachsów w dzielnicy Abramowice. W każdej takiej sytuacji zabezpieczany teren taśmą, umieszczamy informację z ostrzeżeniem i następnie przekazujemy sprawę do Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej” – przekazał Gogola.

Barszcz Sosnowskiego mylony z barszczem zwyczajnym

Jak dodał, często barszcz Sosnowskiego mylony jest z barszczem zwyczajnym i koprem włoskim. „Prosimy o kontakt z nami w każdej takiej sytuacji, gdy istnieje chociażby podejrzenie występowania barszczu Sosnowskiego. Strażnicy miejscy pojadą na miejsce i to zweryfikują. Lepiej pojechać dziewięć razy niepotrzebnie, a raz potwierdzić ze względu, że jest to bardzo niebezpieczna roślina” – podkreślił rzecznik.

Monika Głazik z biura prasowego ratusza przekazała, że podobnie jak w latach poprzednich, miasto Lublin kontynuuje działania związane z usuwaniem ognisk barszczu Sosnowskiego oraz równie niebezpiecznego – kaukaskiego. „W związku z tym posiadamy umowę ze specjalistyczną firmą usuwającą ogniska barszczu z terenów miejskich – w tym roku zajmuje się tym Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni” – poinformowała Głazik.

barszcz sosnowskiego

Jak się pozbyć barszczu Sosnowskiego?

Dodała, że rośliny z terenów miejskich są wycinane, spalane, a miejsce po ich wycięciu jest zakraplane herbicydem. Jak zwróciła uwagę, poprzez systematyczną pracę w latach ubiegłych, w tym roku populacja tej rośliny na terenach miejskich została w znacznym stopniu ograniczona, czego potwierdzeniem jest brak zgłoszeń i interwencji przy takich ulicach jak: Jakubowicka, Janowska czy Północna.

„Nadal sporo ognisk barszczu spotykanych jest w okolicach ulic: Willowej, Wądolnej, Sachsów, Głuskiej. Powodem jest łatwość rozsiewania się tej inwazyjnej rośliny z przylegających do terenów miejskich nieruchomości prywatnych” – wyjaśniła Monika Głazik.

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Dodał, że występujący na terenie całej Polski parzący barszcz Sosnowskiego, najczęściej rośnie wzdłuż rzek, na skarpach rowów, obrzeżach pól i lasów oraz łąkach i pastwiskach. Czasami jednak może się pojawić również w pobliżu chodników, ścieżek rowerowych, w miejscach ogólnodostępnych, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności oraz znajomość tej rośliny.

„W tym roku, ze względu na wysokie temperatury i nasłonecznienie barszcz może być jeszcze bardziej groźny niż w latach poprzednich” – zaznaczyła Głazik.

Przypomniała, że w przypadku podejrzenia występowania niebezpiecznej rośliny na terenie miejskim lub gdy nie jest pewne, kto jest właścicielem terenu, należy powiadomić Straż Miejską (tel. 986), która zabezpieczy teren i przekaże informację do Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Lublinie. W przypadku barszczu znajdującego się na terenie spółdzielni mieszkaniowych, należy zwrócić się do właściwej administracji. W sytuacji, gdy barszcz Sosnowskiego znajduje się na nieruchomości prywatnej, jego usunięcie należy do właściciela terenu.

Po informacje i porady, jak skutecznie i bezpiecznie zutylizować barszcz można zwrócić się do Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Lublinie pod numerem telefonu 81 466 31 00.

Czytaj także: Barszcz Sosnowskiego w nowych lokalizacjach. Sprawdź na mapie, gdzie występuje

PAP/fot. pixabay