PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości /Ukraiński rolnik w ciągniku zbombardowany przez rosyjskiego pilota

Ukraiński rolnik w ciągniku zbombardowany przez rosyjskiego pilota

Autor: Tomasz Racki 2022-05-18 08:30:00
ukraiński rolnik

W Bohoduhiv Rayon w okolicach Charkowa ukraiński rolnik został zbombardowany przez rosyjskiego pilota. Gospodarz wykonywał prace dla Astarta Kijów. 

Wydarzenie miało miejsce 11 maja. Ukraiński rolnik wykonywał prace polowe w ciągniku John Deere 8335, kiedy to spadły na niego pociski wystrzelone podczas rosyjskiego ataku powietrznego. Operator maszyny cudem uszedł z życiem, ale został poważnie ranny. Rolnik wykonywał prace dla dużego przedsiębiorstwa rolnego Astarta Kijów. 

Ukraiński rolnik na rosyjskim celowniku

Rolnicy z terytorium Ukrainy wielokrotnie byli już atakowani przez siły rosyjskie. Eksperci porównują metody wojsk Putina do działań z czasów Rosji Sowieckiej, kiedy to podstępem wprowadzono na terytorium Ukrainy tak zwany Wielki Głód. 

Żołnierze Federacji Rosyjskiej utrudniali prowadzenie zasiewów, niszczyli magazyny rolne, kradną zboże i inne artykuły rolno-spożywcze, które docelowo trafiać mają na terytorium Rosji lub na globalny rynek. Kolejne państwa odmawiają jednak przyjmowania produktów, co do których zachodzić może podejrzenie, że pochodzą one z grabieży. 

Niemałym problemem od dłuższego czasu pozostaje blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym. UE po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zboża.

Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie. Ukraina jest jednym z najważniejszych na świecie eksporterów zbóż i roślin oleistych. Przed wojną eksportowała te produkty w 90 proc. poprzez swoje porty położone nad Morzem Czarnym, skąd trafiały do Europy, Chin i Afryki. Dziś porty te są jednak zablokowane przez marynarkę wojenną Rosji, co drastycznie ograniczyło sprzedaż tych produktów.

Kluczowa rola przedsiębiorstwa Astarta Kijów

Ukraiński rolnik, który padł ofiarą rosyjskich sił powietrznych pracuje dla przedsiębiorstwa Astarta Kijów, które stanowi ważne ogniwo na ukraińskim rynku produkcji rolnej. 
Astarta Holding to ukraiński holding rolno-przemysłowy, którego główne centra produkcyjne znajdują się w okolicy takich miast jak Połtawa, Winnica, Tarnopol, Chmielnicki, Charków, Czerkas, Czernihów i Żytomierz. Głównym przedmiotem działalności firmy jest produkcja zbóż i nasion oleistych, produkcja cukru z buraków cukrowych oraz przetwórstwo surowego cukru trzcinowego.

Kolejnym obszarem działalności firmy jest produkcja mleka. Astarta Holding zajmuje się również przetwórstwem soi, zbóż i nasion oleistych. Astarta jest jedną z pięciu największych firm rolniczych na Ukrainie i jednym z największych ukraińskich producentów cukru. Firma przetwarza 22% upraw soi w kraju. Ponadto Astarta jest największym przemysłowym producentem mleka na Ukrainie.

Ukraiński rolnik, który padł ofiarą Rosjan walczy o życie w szpitalu. 

Czytaj także: Ukraińskie zboże znalazło nowego przewoźnika. Kanada oferuje swoją pomoc

Agravery/agriculture.com/fot. Ukraińska policja


 


BULT SMOGOWICZE