PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Najtrudniejsze żniwa w historii. Ukraina rozpoczyna przygotowania

Najtrudniejsze żniwa w historii. Ukraina rozpoczyna przygotowania

Autor: Świat Rolnika 2022-06-13 10:00:00
Żniwa

Siew zbóż, pomimo bezprecedensowych wyzwań, zakończył się sukcesem. Teraz rolnicy wraz z władzami Ukrainy przygotowują plan na żniwa.

„W ramach programu preferencyjnych kredytów „5–7–9″ banki wydały 38,5 mld UAH na wsparcie producentów rolnych. Z tego 24 miliardy hrywien jest objęte programem państwowych gwarancji portfelowych” – podkreślił Szmygal. Zaznaczył, że trwają przygotowania do żniw i wymienił główne wyzwania stojące przed rolnikami.

Przygotowania do żniw

Ministerstwo podkreśliło, że podstawą działań państwa jest dostarczenie wystarczającej ilości paliwa rolnikom, aby skutecznie przeprowadzili żniwa.

„Podczas spotkania polecił odpowiednim ministerstwom i administracji państwowej dostarczenie niezbędnej ilości oleju napędowego na sezon żniwny” – powiedział Szmygal.

Według niego, rząd podjął wszelkie kroki, aby z powodzeniem przeprowadzić najtrudniejszą kampanię zbiorów w historii. „Teraz musimy odnosić nie mniejsze sukcesy w zbiorach i żniwach” – powiedział.

Żniwa

Żniwa i eksport zbóż problemem

Nie tylko żniwa są problemem ukraińskiego ministerstwa rolnictwa, drugim problemem jest eksport tego co uda się zebrać. Premier Morawiecki mówił w Kijowie, że eksport zboża z Ukrainy jest wspierany przez Polskę i południowych sąsiadów.

Premier zaznaczył, że Polska stara się wraz z Rumunią, Słowacją i Węgrami pomóc Ukrainie nie tylko wyeksportować zboża. Dodał, że państwa starają się także wypracować nowe połączenia, poprzez które również w przyszłości będzie można pomagać w eksporcie ukraińskich towarów.

Szef rządu twierdząco odpowiedział na pytanie dziennikarzy na konferencji prasowej, czy w trakcie środowych, międzyrządowych konsultacji w Kijowie rozmawiano o kwestiach związanych z zagrożeniem klęską głodu na świecie oraz możliwościach eksportu ukraińskiego zboża, w tym z wykorzystaniem polskiej infrastruktury transportowej.

"Ten temat pojawił się oczywiście dzisiaj podczas konsultacji międzyrządowych, ale też ten temat jest tematem kluczowym, który jest dyskutowany na posiedzeniach Unii Europejskiej, Rady Europejskiej, a także innych forach międzynarodowych" – zaznaczył Morawiecki w odpowiedzi.

Jak dodał, "wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli nie nastąpi eksport zboża z Ukrainy, nowe ziarna nie zostaną zasiane, to może to doprowadzić do zakłócenia bezpieczeństwa żywnościowego w północnej Afryce, czy w ogóle w Afryce, także subsaharyjskiej Afryce i na Bliskim Wschodzie".

Czytaj również: Ukraińscy rolnicy pracują na polach pełnych pocisków i niewybuchów

Agronews/fot.pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE