PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Zełenski: Ukraina rozpocznie eksport zboża ustalonymi korytarzami

Zełenski: Ukraina rozpocznie eksport zboża ustalonymi korytarzami

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-25 21:30:00
eksport zboża

Ukraina rozpocznie eksport zboża przez porty czarnomorskie – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Jak zaznaczył, Kijów jest zdeterminowany, by korytarze zadziałały, wbrew dezinformacjom szerzonym przez stronę rosyjską. Zełenski zaznaczył, że dalej zapewnienie bezpieczeństwa eksportu ukraińskiego zboża spoczywać będzie na Turcji i ONZ, z którymi zostały zawarte porozumienia w sprawie korytarzy eksportowych.

Eksport ukraińskiego zboża wznowiony 

„Przygotowaliśmy wszystko. Z naszej strony działa korytarz. Na naszych wodach jest on monitorowany przez Ukrainę i kontrole (statków) będą przeprowadzane tylko przez Ukraińców” – powiedział Zełenski podczas spotkania w Kijowie z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammattei.

„Na pewno rozpoczniemy eksportowanie zboża, żeby jeszcze raz udowodnić całemu światu, że to nie Ukraina przerywa eksport – to te wersje, które dzisiaj są szerzone jako dezinformacja przez stronę rosyjską” – powiedział ukraiński lider, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zełenski zaznaczył, że dalej zapewnienie bezpieczeństwa eksportu ukraińskiego zboża spoczywać będzie na Turcji i ONZ, z którymi zostały zawarte porozumienia w sprawie korytarzy eksportowych.

„Oni powinni zadbać o bezpieczeństwo statków innych państw, które zgodziły się na przewożenie zboża, kukurydzy, jęczmienia do innych krajów” – powiedział Zełenski.

Polityk zaznaczył, że odzyskanie przez stronę ukraińską kontroli nad Wyspy Węży ma istotne znaczenie dla kontroli bezpieczeństwa korytarzy transportu zboża.

„To ważne w zakresie kontroli bezpieczeństwa innych korytarzy transportu zboża, a dalej jest już w gestii ONZ i Turcji, na ile oni mogą kontrolować Rosję, która, jak się okazało, może atakować rakietami nawet po zawarciu porozumień” – dodał.

eksport zboża

Umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ w piątek dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

Dzień po zawarciu porozumień Rosja zaatakowała port handlowy w Odessie rakietami Kalibr, uszkadzając jego infrastrukturę.

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy powiadomiło w poniedziałek, że zamierza wysłać pierwszy transport zboża z portu w Czarnomorsku jeszcze w tym tygodniu. 

Czytaj też: Ukraina: Pomimo ataku, eksport zboża jest przygotowywany

PAP/fot. pixabay/fot. FB Wołodymyr Zełenski