PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Zboże przerabiane na alkohol. Ukraina wprowadza nowe prawo

Zboże przerabiane na alkohol. Ukraina wprowadza nowe prawo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-22 22:30:00
alkohol

Państwo promuje przetwórstwo zboża na alkohol. Ma to sprzyjać rozwojowi rynku. Na Ukrainie weszła w życie nowa ustawa podpisana przez Zełenskiego.

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski 15 czerwca 2022 roku podpisał ustawę „O zmianie Kodeksu Podatkowego Ukrainy i innych ustaw Ukrainy o stymulacji produkcji denaturowanego alkoholu etylowego”. Wdrożenie ustawy będzie sprzyjać rozwojowi rynku alkoholi, zwiększając jednocześnie przerób ukraińskiego zboża.

Państwo kontroluje ukraiński rynek alkoholi

Alkohol ma być produkowany na potrzeby techniczno-chemiczne. Przewiduje się, że wzrost przetwarzania zboża na alkohol będzie sprzyjać substytucji importowej produktów technicznych i chemicznych, wzrostowi popytu na krajowym rynku bioetanolu, zwiększeniu przerobu na krajowym rynku zbóż (kukurydza, pszenica, pszenżyto i inne).

Przyjęty projekt ustawy przewiduje stosowanie przepływomierzy masowych do rozliczania alkoholu denaturowanego etylu i bioetanolu zamiast przepływomierzy – liczników alkoholu etylowego, które uwzględniają alkohol objętościowo. Zobowiązuje się producentów alkoholu etylowego do przesyłania organom kontrolnym schematu technologicznego montażu przepływomierzy alkoholu etylowego i/lub przepływomierzy masowych oraz schematu montażu całodobowego monitoringu wizyjnego produkcji i sprzedaży alkohol etylowy w składach akcyzowych.

Ustawa zakłada również zatwierdzanie przez Gabinet Ministrów Ukrainy norm strat produkcyjnych i uzysku alkoholu etylowego i innych destylatów alkoholowych oraz norm ubytków i uzysku wyrobów gotowych przy produkcji napojów alkoholowych. Zezwala na denaturację bioetanolu benzyną i eterem etylowo–tert–butylowym (obecnie dozwolone jest przechowywanie bioetanolu skażonego tylko benzyną (1– 10 %).

Alkohol

Koncesja na alkohol podczas stanu wojennego

Nowa ustawa zakłada również tymczasowe zmiany w koncesji na produkcję alkoholu. Mają one obowiązywać przez okres reżimu prawnego stanu wojennego. Zgodnie z nowo wprowadzonymi przepisami, podmioty gospodarcze na podstawie koncesji na produkcję alkoholu etylowego niedenaturowanego będą mogły wytwarzać również alkohol skażony. Pod pojęciem tym kryje się denaturowany etanol i / lub bioetanol. Podmioty gospodarcze, które mają licencję na produkcję alkoholu denaturowanego etylem, będą mogły czasowo na jej podstawie wytwarzać również bioetanol.

W celu wdrożenia przepisów ustawy Ministerstwo Polityki Rolnej rozpoczęło prace nad rewizją i opracowaniem regulaminów. W szczególności zajęto się przeglądem wykazu produktów chemicznych i technicznych, do których produkcji stosuje się alkohol denaturowany etylowo, zatwierdzony Uchwałą Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 2019 roku.

Czytaj również: Sklepy na Ukrainie w rękach Rosjan. Okupant ma problem z zarządzaniem

Agravery/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Le Figaro: Przez Merkel Niemcy uzależniły się od Kremla


Autor: Polska Agencja Prasowa

Blinken: Rosyjska agresja przyniesie głód dla 40-50 mln ludzi


BULT SMOGOWICZE