PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji! Jest wiele ofiar

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji! Jest wiele ofiar

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-06 12:06:00
Wypadek

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji! Jak poinformował Onet, zginęło 12 osób, a 40 jest rannych. Tragedia miała miejsce na autostradzie A4.

Jasina na antenie TVN24 potwierdził, że zginęło 11 osób i poinformował, że 34 zostały ranne w różnym stopniu: od ran lekkich do ran ciężkich. "Wszystkie ofiary to polscy obywatele - możemy to w tym momencie potwierdzić" – powiedział rzecznik MSZ. "Autobus ma warszawskie rejestracje" – podał.

Tragedia na drodze

Jak przekazał Jasina, na miejscu zdarzenia jest polski konsul i wicekonsul. "Będziemy w najbliższym czasie uruchamiali infolinię dla osób najbliższych, stąd będzie w tej sprawie specjalny komunikat na stronie i na mediach społecznościowych MSZ" – powiedział.

Jasina poinformował, że na miejsce wypadku udaje się także chorwacki minister spraw wewnętrznych.

Rzecznik MSZ, pytany o kluczowe zadania obecnych na miejscu wypadku polskiego autokaru w Chorwacji konsula i wicekonsula, na pierwszym miejscu wymienił "pomoc dla osób, które tam na miejscu znajdują się, pomoc w kontakcie z rodzinami".

"Dokładne sprawdzenie, co miało miejsce, zebranie wszelkich informacji na temat konieczności pomocy ze strony polskich służb dyplomatycznych i konsularnych, monitorowanie tego, co się tam dzieje i - oczywiście - przede wszystkim współpraca ze służbami chorwackimi w akcji ratunkowej, identyfikacyjnej i wszelkiego rodzaju działaniach pomocowych dla naszych obywateli" – dodał Jasina.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że polskim autobusem podróżowali do Medjugorie pielgrzymi. Szef rządu dodał, że o szczegółach tragedii rozmawiał w sobotę rano z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovićem, który zapewnił o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych. "Poleciłem naszym służbom konsularnym organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku" – poinformował.

Wypadek autobusu z turystami

"Do Chorwacji na moje polecenie udają się dziś minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Medycznej" – przekazał szef rządu.

Jak powiedział agencji AFP rzecznik chorwackiej policji Marko Muric, wypadek miał miejsce około godziny 5.40. "Autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie. Kilka osób zginęło, kilkudziesięciu pasażerów jest rannych" – przekazał Muric.

Do wypadku doszło na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia - przekazała chorwacka agencja prasowa HINA.

"To niezwykle bolesna i przykra strata naszych rodaków. Służby konsularne na miejscu bardzo intensywnie działają, a na miejsce udał się minister zdrowia Adam Niedzielski. Pan premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już także z premierem Chorwacji o pomocy medycznej. To wszystko oczywiście nie zastąpi tych, którzy odeszli, ale będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomagać rodzinom ofiar" – powiedział PAP minister Czarnek.

Czarnek uczestniczy w Toruniu corocznym spotkaniu środowisk Radia Maryja – "Dziękczynienie w Rodzinie". Podczas poprzedzającej wydarzenie konferencji prasowej jej uczestnicy złożyli kondolencje rodzinom ofiar tragicznego wypadku.

Czytaj również: Groźny wypadek. Motocyklistka wjechała w ciągnik rolniczy

PAP/fot.pixabay