PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wojska Putina ostrzelały magazyny żywności. Chcą wziąć Ukrainę głodem

Wojska Putina ostrzelały magazyny żywności. Chcą wziąć Ukrainę głodem

Autor: Tomasz Racki 2022-03-31 14:38:00
magazyny żywności

Wojska rosyjskie ostrzelały magazyny żywności pod Kijowem – taką informację podał dziś ukraiński portal rolniczy agronews.ua. 

W magazynach przechowywano nie tylko żywność, ale także chemię gospodarczą i inne towary konsumpcyjne.  Informację o ostrzale podał wiceprzewodniczący kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej Konstantin Usow.

Magazyny żywności spłonęły

Według śledztwa, 29 marca wojska rosyjskie rozpoczęły nalot na terytorium obwodu browarskiego. Pocisk uderzył w magazyny żywności, w których przechowywano żywność, chemię gospodarczą i inne towary konsumpcyjne. W wyniku uderzenia w budynku o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych wybuchł pożar. Wciąż nie podano informacji o potencjalnych ofiarach. 

Ostrzelane magazyny żywności to nie jedyny akt zbrojny wymierzony w sektor spożywczy i produkcji żywności. Rosyjskie wojska niszczyły zasiewy i paraliżowały pracę gospodarstw rolnych na Ukrainie – zarówno w sektorze upraw jak i hodowli zwierzęcej. 

Według ukraińskich ekspertów Rosja chce, aby rolnicy nie obsiewali gruntów rolnych, które pozostają na kontrolowanym obszarze. Tym sposobem najeźdźca chce wywołać katastrofę humanitarną w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, czyli tam, gdzie Ukraina dostarcza zboże, a tym samym stworzyć punkt geopolitycznej konfrontacji z konwencjonalnym Zachodem. Ostzrelane magazyny żywnośći wpisują się w tę akcję. 

Ukraińskie przedsiębiorstwa rolne w dobie wojny

W ciągu miesiąca wojny spadły przychody trzech kluczowych producentów rolnych na Ukrainie: Kernel (-31%) Andriya Verevskyego, Astarte (-19%) Viktora Ivanchyka i MHP (-43%) Yurija Kosyuka. Podczas rewolucji i wojny w Donbasie w 2014 roku akcje spółek również spadały o 30-40%. Spadek ten nie jest jednak tak dramatyczny jak w przypadku firm rosyjskich.
Akcje ukraińskich spółek od początku marca zaczęły jednak odzyskiwać pozycję i rosnąć. Wzrost utrzymuje się już trzeci tydzień (z niewielkimi wyjątkami). „Optymizm inwestorów podsycała pozytywna narracja wokół Ukrainy: sukcesy militarne, promocja rozmów pokojowych” – mówi mówi szef działu strategii londyńskiego startupu fintech Finteum Andriy Nesteruk. Według niego udziałowcy największych gospodarstw rolnych od początku wojny zawarli wiele drobnych transakcji, wspierając tym samym płynność finansową firm. Do 23 lutego średni dzienny obrót Kernela wzrósł czterokrotnie do 590.000 akcji, a Astarte potroił się do 168.000 akcji. Dla porównania, średni dzienny wolumen obrotu MHP tylko podwoił się z 16 000 akcji do 32 000 akcji.

Nesteruk uważa, że stosunek inwestorów do firm ukraińskich jest lepszy niż do rosyjskich.  „Teraz inwestorzy będą mniej zainteresowani wojną” – mówi Nesteruk. „Będzie dla nich ważne, na ile ukraińskie firmy będą w stanie wznowić działalność i eksport w warunkach wojskowych” – dodaje. 

Czytaj także: W wyniku podpalenia pożar zniszczył hektary pól na Wołyniu

Agronews.ua/fot. pixabay


Autor: Kamila Ciężka

UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


BULT SMOGOWICZE