PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Włoskie MSZ: Rosja, blokując eksport zboża skazuje miliony na śmierć

Włoskie MSZ: Rosja, blokując eksport zboża skazuje miliony na śmierć

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-08 16:30:00
Eksport zboża

Blokując eksport zboża z Ukrainy, Rosja skazuje miliony ludzi na śmierć – powiedział w środę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio w Rzymie. 

Zaznaczył również, że kryzys żywnościowy, który już wcześniej panował w różnych częściach świata, może z powodu wojny na Ukrainie przekształcić się w kryzys światowy, jeśli nie dojdzie do szybkiej interwencji. Ostrzegł przed konsekwencjami takiego postępowania, w tym przed masową migracją.

Rosja w dalszym ciągu blokuje eksport zboża z Ukrainy

"Oczekujemy od Rosji bardzo jasnych i konkretnych sygnałów, ponieważ zablokowany eksport zboża oznacza trzymanie jako zakładników i skazywanie na śmierć milionów dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy są daleko od frontu konfliktu" – oświadczył włoski minister na wspólnej konferencji prasowej z dyrektorem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Qu Dongyu.

"Rosja, używając żywności jako broni wojennej, plami się następnymi zbrodniami, które nakładają się na inne okrucieństwa popełnione na ziemi ukraińskiej, jakie widzą wszyscy" – stwierdził Di Maio.

Zaznaczył również, że kryzys żywnościowy, który już wcześniej panował w różnych częściach świata, może z powodu wojny na Ukrainie i poprzez zablokowany eksport zboża, przekształcić się w kryzys światowy, jeśli nie dojdzie do szybkiej interwencji.

"Kryzys ten może przynieść jeszcze bardziej katastrofalne skutki w już słabych państwach, doprowadzić do nowych wojen, coraz bardziej masowych i trudnych do zarządzania fal migracyjnych" – mówił szef włoskiej dyplomacji.

Eksport zboża

Di Maio: Rosja musi udowodnić, że chce pokoju

Di Maio zapewnił, że jego kraj chce odegrać rolę w udzielaniu odpowiedzi ze strony wspólnoty międzynarodowej, a także doprowadzić do tego by eksport zboża z Ukrainy został odblokowany.

Przypomniał, że w zeszłym roku 193 miliony ludzi w 53 krajach dotknął problem poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego. 

"Tak wysokiej liczby nigdy wcześniej nie zarejestrowano" – zauważył Di Maio.

Podkreślił też, odnosząc się do wojny na Ukrainie:  "Nie istnieje pokój narzucony i nie ma pokoju, którego chce tylko jedna ze stron. Rosja musi udowodnić, że chce pokoju".

Czytaj też: Kradzież zboża z Ukrainy. Rosja nie może dłużej pozostawać bezkarna

PAP/fot.Pixabay/Twitter