PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wirus ptasiej grypy H3N8 zaatakował dziecko. Pierwszy taki przypadek

Wirus ptasiej grypy H3N8 zaatakował dziecko. Pierwszy taki przypadek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-27 10:02:00
H3N8

Chińska państwowa komisja zdrowia ogłosiła, że wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H3N8.

Infekcję wykryto u czteroletniego chłopca z prowincji Henan w środkowych Chinach. 5 kwietnia wystąpiła u niego gorączka i inne objawy, a 10 kwietnia został przyjęty do szpitala. Żadna z osób z jego otoczenia nie jest zakażona. Chłopiec miał kontakt z kurami hodowanymi w gospodarstwie oraz mieszkającymi w pobliżu dzikimi kaczkami – zaznaczono w opublikowanym we wtorek komunikacie.

Wirus nie będzie efektywnie zarażać ludzi

Wirus H3N8 był wcześniej wykrywany u koni, psów, ptaków i fok, ale nie zgłoszono wcześniej ani jednego zakażenia wśród ludzi – podkreśliła chińska komisja zdrowia.

Według wstępnych ustaleń wariant H3N8 nie jest obecnie w stanie efektywnie zakażać ludzi, a ryzyko wybuchu epidemii na szeroką skalę jest niskie – dodano. Chiny posiadają duży przemysł drobiowy, zamieszkuje je również wiele gatunków dzikich ptaków. W kraju obecnych jest też wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm.

W ubiegłym roku chińskie władze zgłosiły pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem typu H10N3. Nie odnotowano jednak infekcji na dużą skalę wirusami ptasiej grypy od lat 2016-2017, gdy wariant H7N9 spowodował śmierć około 300 osób.

Wirus ptasiej grypy H3N8 atakuje na całym świecie

Grypa ptaków wszelkiego rodzaju – HPAI, H5N1, H5N3, H5N4, H5N5, H5N6 i H3N8 atakuje drób na całym świecie.

Rozprzestrzeniająca się grypa ptaków w stanie Iowa – amerykańskim zagłębiu produkcji jaj konsumpcyjnych – doprowadziła do likwidacji dużych stad drobiu.

W wyniku zakażenia wirusem zutylizowano 1,53 mln towarowych kur niosek w obiektach w Guthrie County. Jak zapewniają amerykańskie służby weterynaryjne, nawet tak duże ogniska likwidowane są w bardzo krótkim czasie. Eksperci uważają, że dzikie ptaki przeniosły wirusa do Ameryki Północnej. Był już szeroko rozpowszechniony w Europie i dotykał drobiu w Azji i Afryce.

W Terschuur, Gelderland, na fermie hodującej kurczaki zdiagnozowana została grypa ptaków. Jest to prawdopodobnie wysoce patogenny wariant H5. 

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, uśmiercono 28 600 ptaków na zakażonej farmie. Wprowadzono również zakaz transportu obejmujący wszystkie ptaki oraz jaja wylęgowe i konsumpcyjne z okolicznych ferm. Zakaz dotyczy także odchodów ptasich i zużytej ściółki oraz innych zwierząt i produktów zwierzęcych z ferm drobiu.

Czytaj również: Grypa ptaków wykryta na kolejnej holenderskiej fermie kurczaków

PAP/fot.pixabay


Autor: Jacek Podgórski

Małpia Ospa zbliża się do Polski. Przypadki w Belgii i Francji 


Autor: Tomasz Racki

Białoruska gospodarka płaci za wspieranie Rosji. Rekordowa recesja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zawieszenie ceł na ukraiński eksport. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego


BULT SMOGOWICZE