PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Włoskie winobranie rozpoczęte wcześniej. Wszystko przez upały i suszę  

Włoskie winobranie rozpoczęte wcześniej. Wszystko przez upały i suszę  

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-02 09:00:00
Winobranie

Co najmniej tydzień wcześniej niż zwykle we Włoszech w poniedziałek rozpoczęło się winobranie. Powodem jego przyspieszenia są ponad 40-stopniowe upały i susza.

Pierwszą symboliczną kiść winogron zerwano koło Brescii w Lombardii w krainie Franciacorta, gdzie produkowane jest wino musujące o tej nazwie. Według prognoz ekspertów tegoroczne wino, choć będzie go mniej, ma być dobre. Wszystko, zastrzegli, zależy od przebiegu zbiorów w sierpniu i pogody, jaka będzie im towarzyszyć.

Winobranie we Włoszech oficjalnie rozpoczęte 

Inauguracja tegorocznego winobrania odbyła się w gospodarstwie w miejscowości Coccaglio. Przy tej okazji włoski związek rolników Coldiretti odnotował, że susza i fala upałów, utrzymujących się także w nocy oraz gwałtowne burze i gradobicie będą skutkować redukcją krajowej produkcji wina o około 10 procent.

Według prognoz ekspertów tegoroczne wino, choć będzie go mniej, ma być dobre. Wszystko, zastrzegli, zależy od przebiegu zbiorów w sierpniu i pogody, jaka będzie im towarzyszyć.

Mimo planowanego spadku produkcji wina Włochy są na pierwszym miejscu na świecie, podczas gdy o drugie miejsce rywalizują Francja i Hiszpania – odnotował rolniczy związek.

Tradycyjnie winobranie rozpoczyna się na północy od zbioru kiści do produkcji win musujących. Na jesieni zebrane zostaną czerwone winogrona gatunku Sangiovese, Montepulciano i Nebbiolo. Cykl ten kończy w listopadzie zbiór winorośli Aglianico i Nerello.

Winobranie

Czytaj też: Wino: 6 trendów które zdefiniują trunek w 2022 roku

 PAP/fot. pixabay