PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wielka Brytania wprowadza kolejne cła na produkty z Rosji

Wielka Brytania wprowadza kolejne cła na produkty z Rosji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-09 13:00:00
cła

Brytyjski rząd ogłosił w niedzielę wieczorem, że w ramach trzeciego pakietu sankcji handlowych podniesie cła na szereg produktów z Rosji.

Chodzi o produkty importowane z Rosji i Białorusi, w tym platynę i pallad, do 35 proc., oraz zakaże eksportu do Rosji następnych grup produktów. W ramach ogłoszonego w niedzielę pakietu podwyższonymi stawkami celnymi objęte zostaną towary, których wartość importu do Wielkiej Brytanii wynosiła do tej pory 1,4 mld funtów.

Wojna gospodarcza z Rosją

Jak podkreślił w wydanym komunikacie brytyjski rząd, Rosja jest jednym z głównych producentów platyny i palladu, ale w ich eksporcie jest w dużej mierze zależna od rynku brytyjskiego. Z kolei wśród towarów, które objęto zakazem eksportu do Rosji, znalazły się chemikalia, tworzywa sztuczne, guma i maszyny. Wartość tego eksportu wynosiła 250 mln funtów rocznie, co stanowiło ok. 10 proc. brytyjskiego eksportu do Rosji w 2021 r.

Brytyjski rząd podkreślił, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę nałożył całkowite lub częściowe sankcje na towary lub cła, w przypadku których wartość wymiany handlowej z Rosją przekraczała 4 mld funtów. W efekcie wyłączając złoto i energię odsetek towarów importowanych z Rosji objętych restrykcjami wyniesie ponad 96 proc., a ponad 60 proc. towarów eksportowanych do Rosji będzie objętych całkowitymi lub częściowymi restrykcjami.

Kolejne cła i sankcje nakładane na Rosję

Cła nakładane przez Wielką Brytanie to niejedyne sankcje na Rosję zaproponowane w ostatnim czasie. Parlament Europejski przedstawił szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Są w nim m.in. sankcje obejmujące import ropy z kraju agresora.

„Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku” – powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

"Powiedzmy sobie jasno, nie będzie to łatwe, ponieważ niektóre państwa członkowskie są silnie zależne od rosyjskiej ropy, ale po prostu musimy to zrobić. (...) (Prezydent Rosji Władimir) Putin musi zapłacić wysoką cenę za swoją brutalną agresję" – podkreśliła von der Leyen.

Przewodnicząca KE zapewniła, że Unia Europejska zamierza wycofać rosyjską ropę z europejskich rynków "w sposób uporządkowany", który pozwoli zabezpieczyć alternatywne trasy dostaw i zminimalizować wpływ embarga na światowe rynki.

Czytaj również: KE: Embargo na rosyjską ropę dla niektórych z… okresami przejściowymi

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Unijna dyrektywa Omnibus ukróci nieuczciwe promocje


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostrzeżenie: Wojna na Ukrainie grozi katastrofą światowej gospodarki


BULT SMOGOWICZE