PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wielka Brytania nałożyła sankcje na osoby z otoczenia Putina

Wielka Brytania nałożyła sankcje na osoby z otoczenia Putina

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-13 22:30:00
Sankcje

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w piątek kolejne sankcje przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Obejmują one grono osób z otoczenia Putina.

Retorsje – w postaci m.in. zamrożenia aktywów i zakazu podróży – uderzają w 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym w jego byłą żonę i krewnych. Jak dotąd Wielka Brytania nałożyła pakiety sankcji na ponad 1000 osób i 100 podmiotów gospodarczych, o łącznej wartości 117 mld funtów.

Wielka Brytania nakłada kolejne sankcje na Rosję

"Eksponujemy i uderzamy w podejrzaną sieć relacji stanowiącą wsparcie dla luksusowego stylu życia Putina" – skomentowała szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, cytowana w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych.

Według oficjalnych danych na majątek rosyjskiego przywódcy składa się małe mieszkanie w Petersburgu, dwa samochody produkcji radzieckiej z lat 50., przyczepa i mały garaż – podało MSZ.

"W rzeczywistości Putin opiera się na sieci (złożonej z członków) rodziny, przyjaciół z dzieciństwa i wybranych przedstawicieli elity, która korzysta z jego władzy i w zamian wspiera jego styl życia. W nagrodę wywierają wpływ na rosyjskie sprawy państwowe, które wykraczają poza kompetencje przypisane do stanowisk, które oficjalnie zajmują. Luksusowy styl życia Putina był wielokrotnie eksponowany, w tym w raportach ujawniających jego powiązania z jachtem o wartości 566 mln funtów i pałacem Putina wartym 1 mld dolarów, które oficjalnie należą do (jego) bliskiego współpracownika Arkadija Rotenberga, na którego nałożono sankcje w grudniu 2020 roku" – napisano w oświadczeniu MSZ.

Sankcje

Brytyjczycy będą kontynuować nakładanie sankcji

Jak zapowiedziano, Brytyjczycy będą nakładać sankcje na wszystkich, którzy pomagają Putinowi i podżegają do agresji, aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją.

Jak dotąd Wielka Brytania nałożyła pakiety sankcji na ponad 1000 osób i 100 podmiotów gospodarczych, o łącznej wartości 117 mld funtów. Obejmują one zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz ograniczenia dotyczące transportu, czyli zakaz lotu samolotów należących do osób objętych sankcjami, nawet jeśli nie znajdują się one na ich pokładzie.

Czytaj też: Jak duży wpływ będą miały sankcje na światowy system finansowy?

PAP/fot.Pixabay


Autor: Tomasz Racki

Ukraina: Rosyjskie wojska straciły ponad 1000 żołnierzy podczas forsowania Dońca


Autor: Tomasz Racki

Ukraina: „Rosjanie postrzelili mnie w głowę i razem z braćmi wrzucili do masowego grobu”


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zadziwiająca decyzja indyjskiego rządu. Eksport pszenicy zakazany


BULT SMOGOWICZE