O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Te firmy opuściły Rosję. W kolejce czekają kolejne

firmy

Wicepremier Ukrainy, minister transformacji cyfrowej Michaił Fiodorow wymienił firmy, które opuściły rynek rosyjski lub nałożyły na Rosję sankcje.

„Parimatch już nie ma w Rosji. Firma przestała współpracować z Rosją i zakończyła wszystkie prawne i techniczne procesy wycofania franczyzy. Rosjanom zabroniono używania marki Parimatch we wszystkich formatach i platformach” – powiedział Fiodorow. Ponadto powiedział, że Massachusetts Institute of Technology przestał współpracować z instytutami naukowymi w Rosji. Taka współpraca trwała 11 lat z Centrum Innowacji Skolkovo.

Coraz mniej firm w Rosji

Fiodorow zauważył również, że Korea Południowa zakazała eksportu 57 rodzajów towarów niestrategicznych do Rosji i na Białoruś. Należą do nich półprzewodniki, chipy, chipy i komputery. Również hiszpańska marka odzieżowa Mango oznajmiła, że czasowo zamyka swoje sklepy, a także sprzedaż online w Rosji. O wstrzymaniu sprzedaży do Rosji poinformował też brytyjski producent napojów alkoholowych Diageo, który ma w portfolio m.in. markę Smirnoff. Accenture, firma z branży doradztwa finansowego, oświadczyła, że przerywa działalność w Rosji, gdzie zatrudnia 2 300 pracowników.

Działalność w Rosji wycofują również takie firmy, jak Google czy Intel. Google oznajmił, że wstrzymał sprzedaż w Rosji reklam online, dotyczy to wyszukiwania w przeglądarce, serwisu YouTube i zewnętrznych partnerów. Na podobny krok zdecydowały się wcześniej Twitter i Snap. Intel i Cisco powiedziały, że wstrzymały sprzedaż w Rosji. Podobnie Apple, który oświadczył, że zawiesił sprzedaż iPhone'ów i innych produktów do tego kraju.

Firmy, które nie chcą wycofać się z Rosji

Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony wymieniło globalne firmy, które pomimo ogólnego bojkotu Rosji nadal prowadzą działalność gospodarczą w kraju agresora. W szczególności, według JRS, francuska firma Leroy Merlin, specjalizująca się w sprzedaży towarów budowlanych, jak na razie nie planuje opuszczania rynku rosyjskiego.

Raiffeisen Bank, jeden z największych austriackich banków pozostaje w gotowości do działania na terytorium agresora. Raiffeisen, ze względu na swoją dużą obecność w Rosji, jest jednym z najmocniej uderzonych europejskich banków. Na tę sytuację składa się wojna, problemy rosyjskiej gospodarki oraz sankcje nałożone na reżim Władimira Putina. Od początku obecnego roku notowania RBI spadły na giełdzie niemalże o połowę.

Czytaj również: Ukraińskie wojsko donosi, że rosyjscy żołnierze wymieniają paliwo na alkohol

Agronews.ua /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023