O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Hiszpańskie pożary strawiły już ponad 1 mln ha lasów

pożary

Tylko w tym roku pożary strawiły w Hiszpanii ponad 250 tys. ha górskich obszarów leśnych, a w ciągu ostatnich 10 lat spaliło się ponad 1 mln ha obszarów.

Jak wynika z sierpniowego raportu Fundacji Artemisan promującej ochronę flory i fauny w sposób korzystny dla ekosystemów i środowiska wiejskiego, ponownie zalesiono tylko 130 tys. ha. Autorzy raportu krytykują gospodarkę leśną prowadzoną w kraju. Według nich do pożarów na dużą skalę dochodzi z powodu zmian klimatu, ale i błędów w polityce władz. 

Pożary w Hiszpanii nieustannie niszczą lasy 

W Hiszpanii nie zalesia się terenów, gdzie były pożary, a sama natura tego nie ureguluje – piszą autorzy raportu, wskazując na braki w przepisach dotyczących zarządzania zasobami leśnymi i ochroną środowiska w górach. Według raportu pilnie potrzebne jest planowanie na najbliższe 20-30 lat.

,,Do pożarów na dużą skalę dochodzi z powodu zmian klimatu, ale i błędów w polityce władz. Około 60 proc. środków publicznych na lasy wydaje się na gaszenie pożarów, a tylko 20 proc. na profilaktykę" – poinformował dyrektor Fundacji Artemisan Luis Fernando Villanueva w rozmowie z portalem 20minutos.es.

Problemem jest zwiększanie się palnej biomasy leśnej wraz z procesem wyludniania się wsi.

„Kiedyś zbierano chrust i wypasano bydło, co oczyszczało lasy; dziś znikają małe gospodarstwa, a restrykcyjne przepisy dotyczące środowiska i biurokracja stanowią przeszkodę dla oczyszczania lasów. Na odpowiedź w sprawie zbierania drewna czeka się minimum 18 miesięcy, a koszt uporządkowania 1 ha wynosi 8-12 euro. Obecnie tylko 20 proc. powierzchni leśnej w Hiszpanii jest uporządkowana" – powiedział Villanueva.

pożary

Problemem wypas bydła 

Do wielkich pożarów, obejmujących ponad 500 ha dochodzi, kiedy w górach jest dużo biomasy palnej i występują niekorzystne warunki termiczne i wietrzne. Według raportu wypas bydła ma fundamentalne znaczenie dla profilaktyki przeciwpożarowej, a jego autorzy opowiadają się za ekstensywną hodowlą.

Oprócz tego, jak wynika z raportu, ponownie należy zalesiać gatunkami bardziej odpornymi na pożary, gdyż „oczywiste jest, że prędkość rozprzestrzeniania się pożaru lasu sosnowego nie jest taka sama, jak w przypadku lasu dębowego”.

Czytaj też: Tegoroczne pożary w Hiszpanii zabiły setki tysięcy zwierząt

PAP/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023