PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Unia Europejska rozszerza sankcje uderzające w Rosję

Unia Europejska rozszerza sankcje uderzające w Rosję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-15 13:30:00
Sankcje

Unia Europejska formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej. UE domaga się, aby Rosja natychmiast zaprzestała działań zbrojnych na Ukrainie.

Nowy pakiet sankcji obejmuje m.in. zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zawierania kontraktów na nowe inwestycje w rosyjskim sektorze energetycznym. Ograniczenia obejmą również handel żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi pochodzącymi z Rosji.

Unia Europejska przyjęła nowe sankcje wobec Rosji

Unia Europejska zdecydowała o objęciu sankcjami "kluczowych oligarchów, lobbystów i propagandystów forsujących narrację Kremla o sytuacji na Ukrainie oraz kluczowych firm z sektora lotniczego, wojskowego i podwójnego zastosowania, stoczniowego i budowy maszyn". Sankcje dotyczą też "osób związanych z rosyjską bazą obronną i przemysłową".

UE postanowiła też "zakazać świadczenia jakichkolwiek usług w zakresie ratingu kredytowego, a także dostępu do wszelkich usług subskrypcyjnych związanych z działalnością w zakresie ratingu kredytowego jakiejkolwiek osobie lub podmiotowi z Rosji".

Wspólnota zdecydowała się też na wprowadzenie kompleksowych ograniczeń eksportu urządzeń, technologii i usług dla energetyki.

Sankcje w kolejnym kroku zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sankcje

Unia Europejska domaga się zakończenia działań zbrojnych

Oddzielnie UE dała Komisji Europejskiej zielone światło do przyłączenia się w imieniu Unii do wielostronnego oświadczenia w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przy wsparciu Białorusi, które ma zostać wydane przez Światową Organizację Handlu (WTO).

Przypomnijmy, że w dniu wczorajszym premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego apelował do tych krajów, aby zwiększyły sankcje wymierzone w Federację Rosyjską.

UE potwierdziła swoją gotowość do podjęcia wszelkich działań uznanych za niezbędne dla ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa. Mogą to być działania wspierające Ukrainę lub działania dotyczące zawieszenia koncesji , lub innych zobowiązań wobec Rosji, takie jak zawieszenie klauzuli największego uprzywilejowania dla produktów i usług tego kraju. Ponadto, w świetle materialnego poparcia Białorusi dla działań rosyjskich, UE uważa, że proces akcesyjny Białorusi do WTO powinien zostać zawieszony.

Unia Europejska domaga się, aby Rosja natychmiast i bezwarunkowo zaprzestała działań zbrojnych i wycofała wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy oraz w pełni szanowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Czytaj też: Unia Europejska przeznaczy Polsce fundusze na pomoc uchodźcom

PAP/fot.Piqsels/Pixabay