PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraińskie zboże na rosyjskim statku. Ukraina prosi Turcję o interwencję

Ukraińskie zboże na rosyjskim statku. Ukraina prosi Turcję o interwencję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 23:00:00
Ukraińskie zboże

Ukraina zwróciła się do Turcji o aresztowanie statku transportowego pod rosyjską banderą wiozącego ukraińskie zboże zabrane z okupowanego terenu.

Przedstawiciel ukraińskiego MSZ powiedział, powołując się na informację z administracji morskiej, że na statek Zhibek Zholy załadowano około 4500 ton zboża z Berdiańska. Jak informował wcześniej wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed inwazją.

Interwencja na Morzu Czarnym?

25 czerwca przedstawiciele ukraińskich władz z Berdiańska przekazali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabrał ostatnie zapasy zboża. Towarzyszyły mu rosyjskie okręty wojenne. Z innego okupowanego miasta południowo-wschodniej Ukrainy, Melitopola, Ukraińskie zboże jest codziennie wywożone dużą ilością aut.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez okręty wojenne Rosji.

Ukraińskie zboże a Grecja

Grecja jest gotowa dostarczyć swoje statki by wywieźć ukraińskie zboże, które od ponad czterech miesięcy jest zablokowane przez rosyjskich okupantów. Powiedział o tym sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej po wynikach szczytu NATO w Madrycie, w wywiadzie dla Sky News. „Grecja ogłosiła, że ​​jest gotowa dostarczyć statki do eksportu zboża z Ukrainy” – powiedział. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis dodał, że jego kraj „musi odegrać szczególną rolę w tych wysiłkach, ponieważ kontroluje największą flotę handlową świata”.

„Grecja po raz kolejny oferuje pomoc i wsparcie wszelkim wysiłkom podejmowanym pod auspicjami ONZ, aby ziarno, które jest obecnie uwięzione na Ukrainie, przede wszystkim w Odessie, opuściło Ukrainę i ostatecznie dotarło do krajów, które dziś tego potrzebują” — odnotował premier Grecji.

Warto przypomnieć, że tylko w maju Rosjanie mogli ukraść ukraińskie zboże w ilości ponad 180 tys. ton o szacowanej wartości blisko 70 milionów euro.  

Do takich ustaleń doszedł projekt śledczy Schemy z ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. Powołując się na zdjęcia satelitarne Planet Labs, Schemy podają, że w maju wielokrotnie widać na nich było kolumny ciężarówek ze zbożem jadące z obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu Ukrainy w kierunku okupowanego przez Rosję Krymu – m.in. przez miejscowości Czonhar i Armiańsk.

Czytaj również: Daniel Alain-Korona: Ukraińskie zboże musi być reeksportowane

PAP/fot.pixabay