PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraińska kukurydza będzie sprowadzana do Hiszpanii przez Polskę

Ukraińska kukurydza będzie sprowadzana do Hiszpanii przez Polskę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-11 12:30:00
Ukraińska kukurydza

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ogłosił, że uruchomił pionierski projekt, dzięki któremu ukraińska kukurydza będzie sprowadzana koleją.

Transport zboża ma być realizowany z terytorium Polski. Hiszpańskie ministerstwo sprecyzowało, że rząd skierował już za pośrednictwem spółki Renfe Mercancias 25 wagonów do transportu ukraińskiej kukurydzy. Dodał, że niebawem sprowadzi spod polsko-ukraińskiej granicy 600 ton tego zboża.

Ukraińska kukurydza sprowadzana kolejną 

Jak poinformowało w środę ministerstwo transportu, mobilności i spraw miejskich, transporty koleją mają zastąpić przesył kukurydzy realizowany dotychczas przez ukraińskie porty na Morzu Czarnym.

Resort przypomniał, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. ukraińskie porty zostały zamknięte, a alternatywą stało się przewożenie zbóż z tego kraju poprzez sąsiednie kraje, w tym Polskę.

Hiszpańskie ministerstwo sprecyzowało, że rząd skierował już za pośrednictwem spółki Renfe Mercancias 25 wagonów do transportu ukraińskiej kukurydzy. Dodał, że niebawem sprowadzi spod polsko-ukraińskiej granicy 600 ton tego zboża.

Według hiszpańskiego resortu na trasie “pionierskiego połączenia towarowego” znajdą się m.in. polskie miasta Chełm oraz Łódź. Docelową stacją dla ładunku będzie kataloński terminal Barcelona Can Tunis.

Ukraińska kukurydza

Czytaj też: Mimo wojny zbiory zbóż na Ukrainie większe niż przewidywano
 

PAP/fot. pixabay