PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraińscy uchodźcy mogą stopniowo zmniejszyć niedobory siły roboczej

Ukraińscy uchodźcy mogą stopniowo zmniejszyć niedobory siły roboczej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-21 12:00:00
Ukraińscy uchodźcy

Europejski Bank Centralny informuje w poniedziałek, że ukraińscy uchodźcy mogą zmniejszyć niedobór siły roboczej w strefie euro.

Według danych ONZ od 24 lutego z Ukrainy wyjechało niemal 7 mln osób, przeważnie kobiet i dzieci, i wciąż wyjeżdżają kolejni, a wielu z nich szuka możliwości długotrwałego zatrudnienia w krajach. Napływ uchodźców, może stopniowo zmniejszyć niedobór siły roboczej w strefie euro, ponieważ wielu z tych, którzy uciekają przed wojną, prawdopodobnie zostanie w UE na zawsze.

Ukraińscy uchodźcy

Według danych od 24 lutego z Ukrainy wyjechało niemal 7 mln osób, przeważnie kobiet i dzieci, i wciąż wyjeżdżają kolejni. Oczekuje się, że wielu uchodźców, którzy z początku osiedlają się w krajach sąsiadujących z Ukrainą, wyjedzie następnie do innych państw. Ukraińscy uchodźcy będą osiedlać się w innych krajach, ale na ich ostateczne miejsce zamieszkania wpłynie ogólna zdolność tych krajów do przyjmowania i rozmieszczanie uchodźców, oraz to, czy są tam ukraińskie skupiska, które ułatwiłyby proces integracji.

ukraińscy uchodźcyUkraińcy wypełnią lukę na rynku pracy

EBC szacuje, że napływ uchodźców z Ukrainy doprowadzi do stopniowego wzrostu liczebności siły roboczej w strefie euro. Przy wszystkich dotychczasowych założeniach, obliczenia wskazują na średniookresowy wzrost siły roboczej w strefie euro o 0,2 proc. do 0,8 proc., co odpowiada 0,3-1,3 mln osób.

Z powodu wyjątkowo niskiego poziomu bezrobocia strefa euro boryka się z ogromnymi brakami siły roboczej, a ukraińscy uchodźcy mogą „lekko złagodzić” problemy na rynku pracy  napisano w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego. Jednocześnie podkreślono, że zatrudnianie uchodźców może napotykać bariery administracyjne.

Sprawdź też: Uchodźcy z Ukrainy mogą być szansą dla polskiego rolnictwa

fot.pixabay.com


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE