PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraińscy rolnicy zastrzelili rosyjskich okupantów w obwodzie chersońskim

Ukraińscy rolnicy zastrzelili rosyjskich okupantów w obwodzie chersońskim

Autor: Świat Rolnika 2022-06-10 11:30:00
Ukraińscy rolnicy

Ukraińscy rolnicy również odpierają ataki rosyjskich okupantów. W obwodzie chersońskim zastrzelono dwóch Rosjan, którzy próbowali ukraść kombajn.

Rosyjscy wojskowi nadal dopuszczają się zbrodni na okupowanych terytoriach – kradnąc zboże, warzywa i owoce, maszyny rolnicze. Poinformował o tym dziennik Telegraph. Kolejne zbrodnie zgłaszają mieszkańcy, którzy poprosili o niepodawanie swoich nazwisk i dokładnego miejsca. Według rolników coraz częściej muszą sprzedawać gotowe produkty za grosze, a Rosjanie próbują zmusić ich do nowych upraw.

Walka ukraińskich rolników

„Mówimy nam wprost – albo sadzisz, albo my Cię wsadzimy. Widzimy, że tu nic nie zrobią. Mogą tylko plądrować i niszczyć. Nie wiemy jeszcze co robić, staramy się zjednoczyć i czekamy na wojsko. Ci, którzy są starsi, mogą przynajmniej prowadzić dialog, a drobni rolnicy na wsiach cierpią znacznie bardziej, mogą po prostu zabrać im zboże lub warzywa, nie pytając o nic” – mówią ukraińscy rolnicy.

Według jednego z rolników, pewnego dnia do gospodarstwa przyszli uzbrojeni ludzie i zaczęli domagać się kluczy do kombajnu, grożąc karabinami maszynowymi.

„Byli w mundurach wojskowych, powiedzieli, że wywożą sprzęt na potrzeby wojska”. Kiedy się nie zgadzaliśmy, zaczęliśmy jeszcze bardziej „znęcać się”. Strażnicy nie bali się, otworzyli ogień. Dwóch udało się zlikwidować, reszta uciekła. Czekamy na nowe wizyty” – powiedział rolnik.

Ukraińscy rolnicy

Ukraińscy rolnicy walczą i pracują

Ukraińscy rolnicy w obwodzie odeskim na południu kraju kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów.  Informację tę przekazał w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety. Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Obecna blokada portów Morza Czarnego przez Rosję zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Ukraińscy rolnicy, chcąc kontynuować pracę na polach niejednokrotnie ryzykują życiem na każdym kroku

"Prowadzenie prac rolnych wciąż jest niebezpieczne, ponieważ pola są naszpikowane niewybuchami" – przekazano w komunikacie ukraińskiego MSZ.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Czytaj również: Ukraińscy rolnicy pracują na polach pełnych pocisków i niewybuchów

Agranews/fot.pixabay


Kosmiczna turystyka będzie miała negatywny wpływ na klimat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 10:00:00

Ukraińskie zboże na rosyjskim statku. Ukraina prosi Turcję o interwencję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 23:00:00

Kombajniści i sprzęt pilnie potrzebni do żniw na Ukrainie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 21:30:00

BULT SMOGOWICZE