PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraińscy rolnicy pracują na polach pełnych pocisków i niewybuchów

Ukraińscy rolnicy pracują na polach pełnych pocisków i niewybuchów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-06 19:30:00
Ukraińscy rolnicy

Ukraińscy rolnicy w obwodzie odeskim na południu kraju kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów. 

Informację tę przekazał w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety. Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Obecna blokada portów Morza Czarnego przez Rosję zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Ukraińscy rolnicy codziennie narażają swoje życie

Ukraińscy rolnicy, chcąc kontynuować pracę na polach niejednokrotnie ryzykują życiem na każdym kroku

"Prowadzenie prac rolnych wciąż jest niebezpieczne, ponieważ pola są naszpikowane niewybuchami" – przekazano w komunikacie ukraińskiego MSZ.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Przypomnijmy, że ukraińscy rolnicy będą mogli rejestrować szkody wyrządzone sektorowi rolnemu przez rosyjskich okupantów.

Ukraińscy rolnicy

Rząd w Kijowie analizuje wraz z partnerami możliwość powołania międzynarodowej misji odblokowania ukraińskiego eksportu morskiego. W pierwszej kolejności żąda od Rosji wycofania swoich sił rozlokowanych na wodach morskich wokół Ukrainy, a także zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa żeglugi.

Kreml deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże, "jeśli Ukraina oczyści porty" i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania oświadczyły, że nie będą rozważać takich ustępstw.

Czytaj też: Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu

PAP/fot.Twitter


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE