O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ukrainie zabraknie magazynów na trzymanie 15 mln ton zboża

zboża

Premier Ukrainy Denys Szmyhal stwierdził, że Ukraina jesienią odczuje brak magazynów na 10–15 mln ton zboża. Zaapelował do Niemiec o pomoc.

Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10–15 mln ton zbóż; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu – powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.

Problemy magazynowe Ukrainy

"Według wstępnych ocen w październiku może nam nie wystarczyć pomieszczeń magazynowych do przechowywania zbóż, na 10–15 mln ton. Ministerstwo rolnictwa rozpatruje możliwość zorganizowania magazynów mobilnych" - powiedział Szmyhal. Podkreślił, że Rosja celowo niszczy obiekty gospodarcze, takie jak terminal w Mikołajewie, jeden z największych na Ukrainie.

W terminalu tym, zniszczonym przez ostrzał rosyjski przed tygodniem, znajdowało się do 300 tys. ton zboża - powiedział w sobotę w telewizji ukraińskiej wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Według danych z 24 lutego, czyli z początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, w magazynach w Mikołajewie przechowywano od 250-300 tys. ton zboża, głównie pszenicy i kukurydzy.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zbóż, wysyłanego głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zbóżzgromadzonego w silosach.

Polska pomoc w eksporcie zboża

Wicepremier Henryk Kowalczyk stwierdził, że przez wojnę na Ukrainie zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi stwierdził, że wielkim wyzwaniem jest, jak wspomóc Ukrainę w eksporcie zboża, ale jest to konieczne. Szef resortu rolnictwa podczas odbywającego się we wtorek w Lublinie Samorządowego Kongresu Trójmorza podkreślił, że "sytuacja na rynku rolnym, sytuacja rolników, ale i konsumentów, jest bardzo trudna".

Jak mówił Henryk Kowaczyk, przez ostatnie dwa lata przeżywaliśmy okres pandemii, przerwane łańcuchy dostaw, ograniczenie dostaw rynku. ,,Teraz z jednego problemu weszliśmy – niemalże w sposób ciągły – w problem jeszcze poważniejszy, czyli problem wojny w Ukrainie" – wskazał.

Jak zauważył, Ukraina była przed wojną znaczącym eksporterem zbóż na rynki światowe, gdzie wspólnie z Rosją odpowiadała za 30 proc. światowego eksportu zbóż.

,,Zaczynamy się martwić o bezpieczeństwo żywnościowe. Może nie tyle bezpieczeństwo żywnościowe Polski, czy UE – bo tutaj jesteśmy wystarczającym producentem żywności – ale przede wszystkim powinniśmy się martwić o bezpieczeństwo żywnościowe krajów Afryki Północnej, krajów Bliskiego Wschodu, tam gdzie to zboże z Ukrainy jest dostarczane" – powiedział.

Czytaj również: Włoskie MSZ: Rosja, blokując eksport zboża skazuje miliony na śmierć

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023